Chrastění zbraněmi. V tom Putin bude pokračovat a nemusí to skončit pouze u Ukrajiny, varovala v ČT Černochová

28.11.2018 20:35

Napětí mezi Ruskem a Ukrajinou zase roste. Ukrajina je ve válečném stavu, i když prý válčit nechce. Rusko zase posiluje vojenskou přítomnost u společných hranic. Nedaleko Kerčského průlivu zajalo ukrajinské lodě a přitom se i střílelo. „Ještě se bude chrastit zbraněmi. Putin bude pokračovat a nemusí skončit u Ukrajiny,“ uvedla ve středečním Interview na ČT24 předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Chrastění zbraněmi. V tom Putin bude pokračovat a nemusí to skončit pouze u Ukrajiny, varovala v ČT Černochová
Foto: archiv
Popisek: Jana Černochová, ODS

Situaci, která se odehrála v Kerčském průlivu, čte Černochová jednoduše tak, že jde hlavně o spor o teritoriální vody, které by podle dohody, jež v minulosti platila, měly mít možnost užívat obě země. V tuto chvíli Černochová prý nemá jiné informace než ty z médií. „Ministra zahraničí máme pozvaného na příští výbor pro obranu, takže snad nám poskytne více informací a budeme to řešit,“ uvedla.

Objevují se však i spekulace, že jde o ukrajinskou provokaci vůči Rusku s cílem podpoření popularity ukrajinského prezidenta Porošenka, který nyní v podpoře spíše ztrácí. Černochová však na tuto tezi namítla, že stejné pohnutky by v podstatě mohl mít i ruský prezident Putin. „Možná že i Putin potřebuje zavrtět nějakým psíkem, i jemu totiž ubývají preference,“ řekla s tím, že v tomto ohledu to skutečně může prospět oběma stranám.

„Teď je třeba s chladnou hlavou tu záležitost vyšetřit a v rámci evropského společenství být mediátorem sporu. Výjimečně souhlasím se Zemanem, který řekl, že jako mediátor by se mu líbila paní Merkelová. To je velmi dobrý nápad,“ řekla s tím, že je to člověk, který má blízko jak k ukrajinské straně, tak dokáže komunikovat dobře i s Putinem.

„Je potřeba se především zasadit o to, aby lodě a lidé, kteří jsou zadržováni ruskou stranou, dostali co nejrychleji domů a záležitost by se pak řešila objektivními soudy,“ odpověděla na otázku, zda celá situace není předpolím pro nové protiruské sankce.

Anketa

Obáváte se vypuknutí 3. světové války?

hlasovalo: 7454 lidí
Přítomnost ukrajinské tajné služby na lodích si Černochová vysvětluje vyostřenou situací trvající již poměrně dlouhou dobu. „Je to záležitost politiků Ukrajiny. Možná si chtějí některé informace vyhodnocovat v průběhu. Nepřijde mi to jako nic, nad čím bych se měla pozastavovat. Nemám pochybnost o tom, že to samé je uplatňováno i na druhé straně,“ sdělila svůj názor a dodala, že zpravodajské služby jsou součástí bezpečnostních ozbrojených složek, a s tím je třeba počítat.

Údělem velmoci je vyvolávání konfliktu, odpověděla dále Černochová na otázku, proč by měl Putin stát o další konflikt. „Chce víc, než má. Chce dokazovat, že má sílu mít další území. A také pocit moci z toho, že v některých zemích vyvolává obavy. Tímto zastrašováním si v současné konkurenci Rusko dokazuje sílu a používá i takovéto prostředky,“ doplnila.

V souvislosti s tím také poznamenala, že doufá, že nebude další pozemní konflikt, jak předvídá z ruské strany Porošenko. „Ještě se ale bude chrastit zbraněmi a napětí bude eskalovat. To je součástí této hry. V tom Putin bude pokračovat a nemusí to skončit pouze u Ukrajiny,“ je přesvědčena Černochová, podle které se to příště může týkat pobaltských zemí, které na toto v rámci EU a v rámci NATO upozorňují už dlouhou dobu.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

14:23 VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

BIS nedávno ve Sněmovně oznámila, že rozbila a rozkryla síť ruských agentů FSB. Plukovník Koudelka o…