Chtějí dřív do důchodu. Pomoc slíbil i Sobotka

04.02.2014 14:31

ROZHOVOR Jsme na tom hůř než celá Evropa. To platí také o důchodech horníků. Střední délka života u lidí v této profesi je 58 let. Ne všem se proto podaří vůbec odejít do penze, protože tady je často hranice i 62 let. Kritickou bilanci chtějí změnit odboráři. Aktuálně je podpořila první místopředsedkyně Věcí veřejných Olga Havlová, která se dostala do sněmovny na kandidátce Úsvitu. O situaci hovořila redakce s předsedou Odborového svazu horníků Janem Sábelem.

Chtějí dřív do důchodu. Pomoc slíbil i Sobotka
Foto: Profimédia
Popisek: Ilustrační foto

Anketa

Je rok od zvolení Miloše Zemana. Dělá prezident svou práci dobře?

77%
23%
hlasovalo: 18947 lidí

Chcete snížit věkovou hranici odchodů do důchodu. Jak se k této věci staví poslanci?

My jsme o tom jednali už delší dobu, možná jsou to už dva nebo tři roky. Hovořili jsme na toto téma také s Rusnokovou vládou a s bývalým ministrem práce a sociálních věcí jsme se dohodli. Materiál pro Poslaneckou sněmovnu je připravený. Jednali jsme i s předsedou sociální demokracie Bohuslavem Sobotkou i s předsedou KSČM Filipem. Také s tím souhlasili. Teď přišla poslankyně Havlová, která chtěla řešit důchody horníků včetně důchodových kategorií, které byly zrušeny v roce 1992. My jsme to uvítali, proto jsem byl v pondělí i na semináři ve sněmovně, kterého se účastnili poslanci a vysvětlovali jsme, o co konkrétně jde. Paní Havlová se zúčastnila také jednání na Paskově a komunikuje s horníky Moravskoslezského kraje. Vzala si tyto problémy trošku za své a slíbila, že o těchto věcech bude s ostatními poslanci hovořit.

Můžeme připomenout konkrétně, co je potřeba v oblasti hornických důchodů změnit?

My máme nařízení vlády, ve kterém se říká, že ti, kteří do 31. 12. 1992 přišli do dolů, budou mít dřívější důchod asi o pět let, ale musí ten důchod splnit do roku 2018. My chceme zrušit tyto termíny. Dnes už mají někteří horníci, kteří přišli po roce 1992, odfáráno i 20 let v dole.

Horníci u nás mohou klidně odcházet do důchodu i v 62 letech. Taková je praxe?

Ano. To jsou ti horníci, kteří přišli po roce 1993 a dneska mají odpracováno 20 let v dolech, tak ti měli odcházet do důchodu stejně jako ostatní občané, to znamená třeba ročník 1953 v 63 letech.

Jak to funguje v ostatních státech?

Ve srovnání se všemi státy Evropské unie vychází, že předčasné důchody u horníků jsou v naší republice nesrovnatelně horší. Polští horníci mohou odejít do důchodu například ve 43 letech po odpracování 25 let v dole. To samé je v Rumunsku nebo v Maďarsku. Ve většině států v 50 až v 55 letech.

Takže byste byli spíš pro následování zahraničních modelů?

Určitě. Důchodce je o polovinu levnější než nezaměstnaný. Podle statistiky jeden nezaměstnaný stojí státní pokladnu 250 tisíc ročně. Je lepší, když lidé, kteří pracují v těžkých rizikových profesích, odešli do důchodu a zejména je nahradili lidé do 25 let, kteří nemají práci. Místo toho, abychom se starali o práci pro mladé a odnaučili je flákat se a nepracovat, tak dusíme starší lidi. Zvedáme důchod a mladé lidi necháme se válet. Všechno pak souvisí se zvyšováním kriminality. Stát by měl mít rozum. Proto se snažíme o to, aby dřív odcházeli lidé z rizikových profesí do důchodu a stát udělal vše proto, aby umožnil mladým pracovat.

Když jste zmiňoval, že jsou v podstatě politické špičky pro, tak co k tomu ještě chybí, abyste limity odstranili?

Zákon v Poslanecké sněmovně. Buď by mělo jít o změny v rámci důchodového zákona, nebo o zmocnění pro vládu, aby mohla nařízení přímo svým rozhodnutím udělat.

Časovanou bombou hornictví je Důl Paskov. Jak to vlastně teď vypadá? Ve hře byla kromě uzavření i varianta prodloužení činnosti do roku 2016… 

Musíme počkat na to, co udělá vláda, protože ta má rozhodnout do konce března. Samozřejmě chceme, aby činnost v dole pokračovala dál a aby se nezvyšovala nezaměstnanost. Děláme proto maximum. Bude záležet na vládě, kterou variantu si vybere.

reklama

autor: Daniela Černá

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

8:21 Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

Ani nenastoupil. Německý europoslanec Markus Pieper měl reprezentovat v EU malé a střední podniky. J…