Chudí a staří volí Babiše. Komunisté? Ti hrůzou zapomenou na Lenina. „Ojebávat, šmejdi“, padlo v legraci k průzkumu

03.12.2018 9:42

Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 32,5 procenta hlasů. Navzdory kauze údajného únosu syna premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše hnutí od října posílilo o 5,5 procentního bodu. Vyplývá to z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Kdo volí premiéra Andreje Babiše a jeho hnutí? To rozebírá socio-demografický průzkum.

Chudí a staří volí Babiše. Komunisté? Ti hrůzou zapomenou na Lenina. „Ojebávat, šmejdi“, padlo v legraci k průzkumu
Foto: Screen: FTV Prima
Popisek: Premiér Andrej Babiš v pořadu Názory bez cenzury.

Druzí Piráti si polepšili o tři procentní body na 19 procent, ODS pak o dva procentní body na 16 procent. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm stran, vládní ČSSD jen těsně, stejně jako STAN, SPD a KSČM. Mimo dolní parlamentní komoru by zůstaly KDU-ČSL a TOP 09. Zatímco první tři strany v listopadu posilovaly, všech šest ostatních současných sněmovních stran ztrácelo.

ANO podle všeho o něco málo víc volí ženy než muži. Nejvíce hnutí ANO premiéra Andreje Babiše pak volí senioři, nad 60 let (51 %). Dalším faktorem pro volbu Babiše je základní vzdělání či případně vyučení (41,5 %). A nejvíce také volí Babiše ti, kteří žijí v obcích do pěti tisíc obyvatel. 

Anketa

Podporujete Viktora Orbána?

97%
3%
hlasovalo: 14527 lidí

Noví voliči k ANO přešli především od KSČM, SPD a zčásti i ČSSD. Komunisté by nyní ve volbách skončili čtvrtí se šesti procenty. Od října ztratili půl procentního bodu. SPD klesla o dva procentní body na 5,5 procenta. Stejný zisk by mělo i hnutí STAN, v jeho případě jde o ztrátu 1,5 procentního bodu. ČSSD by byla po poklesu o půl procentního bodu na pěti procentech, tedy přesně na hranici potřebné pro získání křesel ve Sněmovně. Pod ní by skončili lidovci a TOP 09 se 4,5, respektive čtyřmi procenty.

Nárůst ANO, Pirátů a ODS může být podle Ranochy začínajícím trendem, kdy voliči koncentrují své hlasy u tří nejsilnějších stran. „Pochopitelně na to potom doplácejí ty strany menší,“ podotkl. K volbě Pirátů a ODS se kloní lidé, kteří by dříve volili lidovce, TOP 09 a zčásti STAN. Piráti podle analytika přirozeně přitahují zejména mladší voliče. „Když se podíváme na jejich preference u lidí do 30 let, tak v tuto chvíli šplhají až ke 40 procentům,“ uvedl k průzkumu anayltik Pavel Ranocha.

„Typický volič ANO je starší člověk, spíš žena, se základním vzděláním a z vesnice. Proto slyší na ‚makáme‘ a Čapí hnízdo ji nechává chladnou. ODS oslovuje střední věk, volič je vysokoškolák z Prahy, o kterého se ovšem pere s Piráty. ODS zasahuje obecně vzdělance, Piráti celkem všechny. Blbý je, že opozice má jen jedno téma a to je antibabiš, proto tak negativní nálada ve společnosti, protože většina ho nemusí, ale těch jeho 30 % na fcb není a celkem je jistí Soukup a NOVA. Dohromady má antibabišovská klika 70 %, jenže se nikdy nedohodne. Pokud Babiš své voliče udrží a v příštích volbách se do parlamentu procpe ČSSD, tak je s komunisty pořád safe. Jaká by byla dobrá jiná taktika než antibabiš program? Asi svatba Pirátů s ODS. Jenže, co by tak mladá nevěsta dělala s unaveným pardálem, který všechno zná a už všude byl? Tak, buďte dobří,“ okomentoval průzkum novinář Vadim Petrov.

Vystoupení analytika agentury Kantar CZ Pavla Ranochy v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi bylo svými interpretacemi skandální a neblaze ovlivnilo způsob, jakým ostatní média referovala o Babišově voličské podpoře, uvádí Pavel Šafr, šéfredaktor serveru Forum24.cz, ve svém komentáři. Ranocha podle něj vysvětlil divákům, že „mediální humbuk“, který se odehrál kolem Babiše, má jiný efekt, než by prý někteří očekávali, a Babišovi u voličů neuškodil, nýbrž pomohl. A pak s nadřazeným úsměškem předvedl, jak Babišovu hnutí stoupají po jeho skandálu preference.

„Byla to zvrácená podívaná. Dal tím jasně najevo, že by novináři neměli zveřejňovat pravdivé informace o praktikách předsedy vlády a neměli by vlastně vůbec sledovat, jak se chová ten, kdo je mocenským hegemonem v zemi,“ sdělil k číslům Šafr.

„Pět procent voličů, kteří prý od října u hnutí ANO přibyli, by v průzkumu reprezentovalo pouhých 45 osob. Statistická chyba je u takového výroku o voličských motivech 45 osob (a to připustíme to nesmyslné tvrzení, že mluvili opravdu ‚unisono‘) velmi vysoká a nemá téměř smysl vedle jiného výsledku průzkumu, že totiž Babišovi již nevěří plných 60 procent občanů. To ale Ranocha ve své analýze neuvedl. Také neuvedl, že celkový počet lidí, kteří nepodporují strany současné vlády (včetně komunistů) se od voleb zvýšil a demokratické strany by zcela dobře mohly mít nyní i parlamentní většinu, kdyby se těsněji spojily. Jde prostě jen o to, s jakou kreativitou či potřebami analytik k průzkumu přistoupí,“ konstatoval Šafr.

Původní text ZDE

„Jistě, mohlo by se stát, že 45 osob z 885 tvrdí unisono takovou strašnou hloupost, že se na truc přidali k hnutí ANO, protože nesnesli ten ‚humbuk‘ a ‚štvanici na premiéra a jeho rodinu‘. Pak je to ale na studii o úspěšnosti vymývání mozku, a ne na to, aby se analytik téměř posmíval novinářům, že jsou na Babiše krátcí, a ještě dával najevo, že takový ‚humbuk‘ měl asi za cíl Babišovi uškodit. I to je od Ranochy naprosté překrucování smyslu šíření svobodných informací a kritické publicistiky, když použitím slova ‚humbuk‘ sugeruje veřejnosti nepatřičnost široké publicity, kterou si výlet Babišova syna na Krym právem zasloužil,“ sdělil také Šafr s tím, že Ranocha tím buď odhaluje svoji mediální negramotnost, nebo své vlastní volební preference. 

Zbytek komentáře pak věnuje tomu, k jak dokonalému převrácení věcí došlo. 

Falešný twitterový profil místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka se pak k průzkumu vyjadřuje po svém. „Co vyplývá z posledního průzkumu? Že přes 30 % spoluobčanů jsou zcela bezcharakterní šmejdi, kterým nevadí ojebávat nejen ostatní, ale i vlastní děti. A že dalších více jak 10 % jim k tomu ještě tleská. Jako národ na sebe můžeme být hrdí,“ sdělil falešný Faltýnek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…