Chystá se Nejvyšší rada soudnictví. V čele příprav soudce Baxa

23.10.2014 21:54

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) jmenovala předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu předsedou komise pro přípravu Nejvyšší rady soudnictví. Požádala ho také, aby jí do konce listopadu navrhl další členy nového poradního orgánu. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva Jiří Hovorka. O zřízení Nejvyšší rady soudnictví usilují zástupci justice již řadu let.

Chystá se Nejvyšší rada soudnictví. V čele příprav soudce Baxa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa

„Soudní moc u nás nemá, na rozdíl od většiny evropských států, jednu zastřešující instituci odpovídající jejímu významu, která by ji mohla relevantně zastupovat při jednáních s mocí výkonnou a zákonodárnou, “ uvedla v tiskové zprávě Válková. Nejvyšší rada soudnictví by podle ní měla do budoucna převzít část kompetencí ministerstva spravedlnosti.

„Soudnictví má být spravováno jinak, nemá být závislé na prioritách jednotlivých ministrů,“ uvedl k dlouhodobé snaze soudců o soudcovskou samosprávu v dubnu v České televizi Baxa. Politici se podle něj v tomto ohledu vymlouvají na to, že představitelé justice mají na podobu zamýšlené Nejvyšší soudcovské rady různé názory, ačkoliv je to jen zástupný problém.

Posílení prvků justiční samosprávy je součástí programového prohlášení vlády. „Nově definovaná soudní moc a její role v rámci rozdělení státních mocí má především zajistit co nejvyšší nezávislost, efektivnost a odpovědnost soudního rozhodování,ô sdělilo ministerstvo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agenti, hlásím zmizení tweetu. BIS komentovala útok ve Francii a teď je lidem pro srandu

18:45 Agenti, hlásím zmizení tweetu. BIS komentovala útok ve Francii a teď je lidem pro srandu

BIS opět budí pozornost veřejnosti. Jen pár dní poté, co světlo světa spatřila veřejná část zprávy B…