Cikán Godla ze seriálu ,,Most!": Věc pokračuje. Zmíněny neziskovky i pořádná facka

06.02.2019 9:56

Hvězdou seriálu Most! se nečekaně stal Zdeněk Godla, hrající sympatického romského, ale socializovaného popeláře. Nebo „cikánského“? Herec, který skutečně pochází z komunity chomutovských Romů a v rozhovoru pro ČT otevřeně přiznal, že má zkušenost i s vězením, vyvolal rozruch slovy, že sám sebe označuje za „Cikána“ a nevadí mu, když jej tak kdokoliv nazve.

Cikán Godla ze seriálu ,,Most!": Věc pokračuje. Zmíněny neziskovky i pořádná facka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klára Samková se vyjádřila ke své kauze s Jankem Kroupou a oznámila nominaci na zástupkyni ombudsmana
reklama

Slova pronesená v rozhovoru pro iDNES.cz nadzvihla zejména redaktory webu Romea, který si svou image postavil na boji proti romským předsudkům, z nichž oslovení „Cikán“ je z nejzásadnějších. Romea zveřejnila informaci, že Zdeněk Godla se v rozhovoru pro server za užití zakázaného slova omluvil.

„Nevěděl jsem, že to není jedno. Nikdy jsem se nad tím nezamyslel, a to byla chyba. Prosím, kdo můžete, tak mi odpusťte mou neznalost naší historie,“ sypal si popel na hlavu.

Komentátor serveru Info.cz Jan Palička k tomu ve svém textu poznamenává, že někteří jsou možná „polepšeným hříšníkem“ nadšeni, ale jiní si klepou na čelo.

CELÝ KOMENTÁŘ

„Proč by se ale měl herec těmto lidem nebo komukoliv jinému jakkoliv ospravedlňovat? Cítí se celý život být cikánem, a ne Romem? Je mu rozlišování mezi těmito dvěma pojmenováními ukradené a neřeší ho? Vždyť na to má plné právo, ať si sám rozhoduje o tom, jak mu kdo může a má říkat, je to dospělý a svéprávný člověk,“ píše Palička. Sám má prý v tomto etniku známého, který kdyby se nazval Romem, tak mu „táta dá takovou facku, že chytne druhou o zeď“.

„Nemůžu se zbavit toho dojmu, že Rom Franta z Mostu, který se stejně jako jeho představitel Zdeněk z Chomutova nestydí být cikánem, protože je v prvé řadě dobrým člověkem, toho pro odstranění rasismu ze společnosti dělá více než různí politicky korektní ‚křižáci‘, kteří tak leda s grácií slona v porcelánu dláždí cestu do pekel dobrými úmysly, přičemž společnost z toho vychází stejně rozdělená jako předtím,“ dodává k tomu Palička.

V podstatě stejný názor napsala na Facebooku právnička Klára Samková, známá jako obhájkyně Romů z mnoha soudních kauz. „Cikán pan Godla udělal svým hereckým výkonem v seriálu Most! pro Romy víc než Člověk v tísni s Romeou dohromady,“ napsala.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

12:13 „Začněte pracovat! Svět nejsou jen sociální sítě!“, „Přiberte si ministerstvo propagandy!“ V Partii málem tekla krev. Havlíček a Pekarová Adamová v sobě

V nedělní Partii se setkali vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a předsedkyně T0P 09 Markéta Pekarov…