Cikrt: Sputnik do Česka nepatří. Ani komunista by ho nechtěl

28.01.2021 6:12

Jedním z řešení, jak by se Česko mohlo vypořádat s nedostatkem očkovací látky proti covidu-19, je nakoupit vakcínu Sputnik V, uvedl v tomto týdnu epidemiolog Roman Prymula. Ta však do Česka podle Tomáše Cikrta, bývalého mluvčího exministra zdravotnictví Tomáše Julínka z ODS, nepatří. Důvěru v něm nevzbuzuje už svým ruským původem.

Cikrt: Sputnik do Česka nepatří. Ani komunista by ho nechtěl
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Tomáš Cikrt
reklama

Anketa

Má Česko nakoupit a využívat ruskou vakcínu Sputnik V?

93%
7%
hlasovalo: 25065 lidí

Plán očkování ohrožených skupin obyvatel proti covidu-19 se v Česku zřejmě protáhne, především i kvůli zpomalení či snížení dodávek vakcín, které oznámily firmy Pfizer a AstraZeneca. 

Podle Prymuly se tyto firmy nechovají podle smluv, které podepsaly. Členské země Evropské unie mají právo uzavírat své dílčí smlouvy mimo globální kontrakt. I Česko bude uvažovat o tom, jak získat kvalitní vakcíny.

Nouzovým řešením by mohlo být využití dosud v Evropské unii neschválené vakcíny, mezi něž patří i ruský Sputnik V. „Jít maďarskou cestou a nakoupit třeba Sputnik V je výhodné,“ tvrdí Prymula.

Z té představy se Cikrtovi ježí chlupy na zádech. Na svém facebooku se velmi důrazně ozval proti takové možnosti.

„Vakcína Sputnik do Česka nepatří! Já se jí nikdy nedám naočkovat a nikomu bych to ani nedoporučil, ani nepříteli (s výjimkou komunistů, pokud by tak moc chtěli, ale kdyby došlo k lámání chleba, věřím, že by to neriskovali ani oni),“ napsal Cikrt.

Velký nedostatek vidí v tom, že není registrována Evropskou lékovou agenturou. „Rusko má možná schopné vědce, ale je to říše pohádek se zaostalým zdravotnictvím a mizernou státní správou. Sputnik nemá žádnou záruku účinnosti a bezpečnosti,“ doplnil Cikrt, který v letech 2007 až 2009 pracoval jako mluvčí ministerstva zdravotnictví, řízeného tehdy Tomášem Julínkem z ODS.

Pod jeho příspěvkem se objevily protichůdné reakce – zatímco někteří Cikrtův názor kvitovali, jiní mu vyčítali nenávistný výkřik protiruského aktivisty či rusofoba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

21:41 Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

Andrej Babiš vystoupil ve večerních zprávách na TV Nova. Odmítl se omluvit. Vakcíny řeší. Bez občanů…