Plán očkování ohrožených skupin obyvatel proti covidu-19 se v Česku zřejmě protáhne, především i kvůli zpomalení či snížení dodávek vakcín, které oznámily firmy Pfizer a AstraZeneca.
Podle Prymuly se tyto firmy nechovají podle smluv, které podepsaly. Členské země Evropské unie mají právo uzavírat své dílčí smlouvy mimo globální kontrakt. I Česko bude uvažovat o tom, jak získat kvalitní vakcíny.
Nouzovým řešením by mohlo být využití dosud v Evropské unii neschválené vakcíny, mezi něž patří i ruský Sputnik V. „Jít maďarskou cestou a nakoupit třeba Sputnik V je výhodné,“ tvrdí Prymula.
Z té představy se Cikrtovi ježí chlupy na zádech. Na svém facebooku se velmi důrazně ozval proti takové možnosti.
„Vakcína Sputnik do Česka nepatří! Já se jí nikdy nedám naočkovat a nikomu bych to ani nedoporučil, ani nepříteli (s výjimkou komunistů, pokud by tak moc chtěli, ale kdyby došlo k lámání chleba, věřím, že by to neriskovali ani oni),“ napsal Cikrt.
Velký nedostatek vidí v tom, že není registrována Evropskou lékovou agenturou. „Rusko má možná schopné vědce, ale je to říše pohádek se zaostalým zdravotnictvím a mizernou státní správou. Sputnik nemá žádnou záruku účinnosti a bezpečnosti,“ doplnil Cikrt, který v letech 2007 až 2009 pracoval jako mluvčí ministerstva zdravotnictví, řízeného tehdy Tomášem Julínkem z ODS.
Pod jeho příspěvkem se objevily protichůdné reakce – zatímco někteří Cikrtův názor kvitovali, jiní mu vyčítali nenávistný výkřik protiruského aktivisty či rusofoba.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.