Čína v Afghánistánu: Do surovin se nehrne. Chce hlavně bezpečnost

19.08.2021 10:26

Čína se netají tím, že na rozdíl od států NATO, které Afghánistán opouštějí, chce s radikálním hnutím Tálibán co nejdřív spolupracovat. Jednak kvůli nerostnému bohatství, které se v zemi nachází, a jednak kvůli tomu, že Afghánistán považuje za neklidný kout světa nedaleko od svých hranic, ve kterém nutně potřebuje uchovat klid a stabilitu.

Čína v Afghánistánu: Do surovin se nehrne. Chce hlavně bezpečnost
Foto: AČR
Popisek: Vojenská vozidla v Afghánistánu

Server arabské televizní stanice Al-Džazíra popsal, proč se po odchodu Američanů hodlá Čína angažovat v Afghánistánu. Považuje tuto zemi za svůj potenciálně nebezpečný zadní dvorek, i když je čínsko-afghánská hranice dlouhá jen 76 kilometrů.  

Čína má v podstatě dvě možnosti. Může se pokusit udržet stabilitu v Afghánistánu vojensky a zahájit tu vojenskou misi. Touto cestou se v 19. století vydali Britové, ve 20. století Rusové a ve 21. století Američané. A všechny tři mocnosti si v Afghánistánu vylámaly zuby. Čína si je toho podle serveru vědoma a dobře ví, že vojenské angažmá v této zemi by jí stálo obrovské množství peněz i životů.

Druhou možností je s afghánskou vládou radikálů z Tálibánu spolupracovat a rozvíjet vzájemné hospodářské vztahy.

„Obavy Číny ze stability v regionu a potenciál bezpečnostního vakua, během kterého dochází k ozbrojování militantních radikálů, převažují nad touhou proniknout k nerostnému bohatství Afghánistánu a v blízké budoucnosti dále posílit propojení regionální infrastruktury přes oblast,“ napsal server.

„Pro Čínu je velmi důležité vidět, jak Tálibán situaci stabilizuje,“ řekl televizi Al-Džazíra Zhang Li, profesor Institutu jihoasijských studií Univerzity v S'-čchuanu. „Myslím, že nejdůležitějším krokem je politické usmíření. Mluvit o velké ekonomické angažovanosti je příliš brzy,“ dodal.

Čína bude pečlivě sledovat, zda hnutí Tálibán dokáže udržet nejhorší ozbrojené radikály na uzdě a zabrání jim v provádění akcí za hranicemi Afghánistánu. I v Číně.

Pokud by chtěla Čína v Afghánistánu těžit nerostné bohatství, lithium či měď, bude muset investovat obrovské sumy peněz do rozvoje infrastruktury svého souseda, protože některé afghánské provincie jsou v tomto směru neuvěřitelně zaostalé.

Ředitel Programu globální politiky z Univerzity Johna Hopkinse Daniel Markey upozornil, že pokud bude chtít hnutí Tálibán v zemi skutečně udržet klid, bude muset některým regionům poskytnout značnou autonomii. To bude pro Čína znamenat příležitost k jednání s místními vůdci, ale současně to bude znamenat pro samotnou Čínu jisté riziko, protože komunistická vláda v Pekingu vše řídí z centra pevnou rukou.

Tálibán zase musí počítat s tím, že pokud některým regionům neposkytne značnou autonomii, v zemi může co nevidět vypuknout občanská válka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…