Čína zpomaluje, Německo chřadne a proto Česko... Varování od ekonoma Kovandy je tu

03.01.2020 16:06

Zatímco předseda vlády Andrej Babiš (ANO) ve svém novoročním projevu ujišťoval spoluobčany, že se nemají čeho bát a čeká je krásná budoucnost v zemi dělané pro budoucnost – v Česku, tak ekonom Lukáš Kovanda před týmiž spoluobčany vykreslil poněkud jiný obrázek, podstatně temnější. Varoval, že se zhoršuje situace v českém průmyslu a podniky musí propouštět

Čína zpomaluje, Německo chřadne a proto Česko... Varování od ekonoma Kovandy je tu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda
reklama

Předseda vlády Andrej Babiš své spoluobčany žádal, aby se nenechali otrávit negativními předpověďmi, že bude hůř, a ujišťoval, že nás čekají dobré časy. Ekonom Lukáš Kovanda s pomocí konkrétních faktů ukázal, že nás tak zářivá budoucnost vůbec čekat nemusí.

Podmínky pro práci českých průmyslových podniků se zhoršovaly po celý rok 2019 a podle Kovandy nelze očekávat, že se to v dohledné době změní.

Anketa

Na svobodu slova už můžeme jen vzpomínat, říká předseda Senátu Kubera. Má pravdu?

88%
12%
hlasovalo: 19287 lidí

„Důvodem rapidního zhoršování je slábnoucí poptávka jak domácích, tak zahraničních odběratelů. V dohledné době přitom nelze očekávat výraznější zlepšení situace, jelikož objem výrobních zakázek tuzemskému průmyslu v prosinci klesal poměrně silně. Průmyslové podniky jsou kvůli slábnutí poptávky nuceny snižovat stavy svých zaměstnanců. Zatím to mnohde řeší tak, že nedoplňují zaměstnance, kteří sami odejdou například do penze. Dochází však již k vlastnímu propouštění zaměstnanců, kteří by rádi pracovali dále. Primárním zdrojem poměrně ponuré situace v domácím průmyslu je růst nejistoty v mezinárodních obchodních vztazích, který podněcuje zejména americko-čínská celní válka. Ta přispívá ke zpomalování čínské ekonomiky, které se projevuje chřadnutím německého průmyslu, pro jehož výrobky představuje Čína klíčové odbytiště. Chřadnutí německého průmyslu současně ‚sráží na kolena‘ průmysl český, pro který je důležitým odbytištěm zase naopak Německo,“ uvedl Kovanda.

Problémy můžeme podle Kovandy očekávat v ocelářském průmyslu, v automobilovém průmyslu a hornickém sektoru. Dojde na propouštění. I tak však podle Kovandy zůstane nezaměstnanost v Česku na velmi nízké úrovni.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevím, co řekl Prymula, odsekl Babiš. A oznámil zvrat v boji s koronavirem

20:21 Nevím, co řekl Prymula, odsekl Babiš. A oznámil zvrat v boji s koronavirem

Premiér Andrej Babiš (ANO) v Událostech České televize okomentoval nejnovější dění ohledně epidemie …