Číno, pozor: Nastupuje na tebe Šojdrová. Je to vážné

21.04.2020 14:02

Kdo za to může? Otázka, která se řeší u většiny tragédií, se nevyhýbá ani koronaviru. A v jeho případě mnoho prstů ukazuje na Čínu. V Americe došlo k pokusům překřtít Covid-19 či koronavirus na „čínský virus“. A v Čechách se na otázku čínského zavinění vrhají lidovci. Europoslanci Šojdrová a Zdechovský urgují Evropskou komisi, aby začala vyšetřovat a premiéra Babiše, aby tím komisi zaúkoloval přes Evropskou radu. A Šojdrová podepsala i výzvu obyčejným Číňanům, aby už slepě nestáli za rozhodnutími komunistické strany.

Číno, pozor: Nastupuje na tebe Šojdrová. Je to vážné
Foto: Daniela Černá
Popisek: Michaela Šojdrová
reklama

Jak zveřejnil včera europoslanec Tomáš Zdechovský na svém webu, lidovci požadují důkladné vyšetření důvodů, které vedly k pandemii COVID-19. „Podle aktuálních výzkumů nemuselo dojít k tak masivnímu rozšíření nákazy, kdyby Čínská lidová republika učinila nezbytná opatření včas a netajila důležité informace. Čína ale dlouhou dobu šířila mylnou informaci o tom, že virus není přenosný z člověka na člověka. Europoslanci Tomáš Zdechovský a Michaela Šojdrová proto připravují dopis Evropské komisi, ve kterém budou žádat o pečlivé prošetření šíření nákazy v souvislosti se zatajovanými informacemi ze strany Číny a Světové zdravotnické organizace WHO,“ píše se v tiskové zprávě, jakož i obvinění, že Čína s největší pravděpodobností uměle snižovala údaje o počtu nakažených, jakož i o počtu obětí. Což prý vedlo státy k falešnému pocitu bezpečí a tak zavedly restriktivní opatření pozdě.

Anketa

Byl Mirek Topolánek dobrý politik?

3%
97%
hlasovalo: 26656 lidí

„Chceme znát jasnou odpověď na to, kdo je původce a zda čínské orgány nezamlčovaly informace o pandemii. EU musí být iniciátorem a lídrem vyšetřování, protože státy EU patřily a patří k nejvíce postiženým na světě,“ řekl europoslanec a místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. Jak zpráva informuje, lidovci se rozhodli také iniciovat výzvu Poslanecké sněmovny předsedovi vlády Andreji Babišovi, aby na úrovni Evropské rady požadoval zaúkolování Evropské komise vyšetřením faktorů, které vedly ke vzniku pandemie, jakož i vyšetřením zavádějících informací o novém koronaviru COVID-19 čínskými státními orgány.

„Hlavním cílem vyšetřování nemá být ostrakizace Číny, ale poučení mezinárodního společenství, které v budoucnu zvýší jeho odolnost,“ uvedl poslanec a předseda Výboru pro Evropské záležitosti Ondřej Benešík.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Tisková zpráva nezmiňuje žádný výrok europoslankyně Šojdrové, ale ta se vyjádřila už minulý čtvrtek. „To, že nám Čína neřekla pravdu o Covidu-19, neinformovala svět včas, má a bude mít nedozírné následky. Jak řekl kolega Esteban González Pons (španělský europoslanec a místopředseda evropských lidovců – pozn.red.), Čína neřekla o viru pravdu, oběti pandemie jsou naši novodobí váleční hrdinové,“ vyjádřila se na Twitteru.

Šojdrová také narozdíl od Zdechovského podepsala otevřený dopis „Číňanům a přátelům Číny“ doma i v zahraničí. „Současná světová krize byla způsobena režimem, který jste podporovali nebo tolerovali po celé dekády", praví se v něm. Dopis dále obviňuje čínský režim, že se chválí na každém rohu s pomocí svých pohůnků, jak pravil čínský právní expert Xu Zhangrun. Dotyčný Zhangrun je teď prý v domácím vězení, ale apeloval na své spoluobčany, aby už přestaly poskytovat nekritickou podporu čínské komunistické straně.

„Jak a odkud se virus poprvé rozšířil není jasné, ale otázka původu je velice důležitá, jak pro Číňany, tak pro lidstvo. Jen tím, že porozumíme tomu, jak se toto neštěstí přihodilo, mu budeme schopni v budoucnu zabránit,“ píše se dále.

Další obvinění obsažená v dopise jsou, že příčiny vzniku pandemie jsou tutlány ve Wuhanu, že Světová zdravotnická organizace pod tlakem Číny nejdříve virus podceňovala a ignorovala varování pocházející z Tchajwanu a že je to právě Čína, která Tchajwan exkluduje ze Světové zdravotnické organizace. „Nikdy bychom neměli zapomenout, že ‚čínský Černobyl‘ si zasadili sami. Komunistická strana Číny umlčovala doktory, kteří chtěli ostatní zdravotní pracovníky varovat v rané fázi šíření,“ říká dopis spolu se jmény lékařů, kteří byli umlčeni nebo dokonce zemřeli v boji s koronavirem, a jmény podnikatelů, studentů a žurnalistů, po kterých se slehla zem.

„Světová pandemie nás staví před nepříjemnou pravdu, tím, že se ze všech stránek života dělá politikum, včetně lidského zdraví, ohrozila autokratická vláda Čínské lidové republiky všechny. Raději než věřit čínským pohnutkám a přijímat názory prorežimních akademiků bychom měli více naslouchat ‚neoficiální‘ Číně. Tito nezávislý akademici, doktoři, podnikatelé, žurnalisté, právníci a studenti už neakceptují nadvládu strachu čínské komunistické strany. A vy byste také neměli,“ vyzývá dopis Číňany.

Pod dopisem je podepsaná sbírka poslanců, zákonodárců, akademiků, expertů a aktivistů z různých zemí. Z Čech nejen europoslankyně Šojdrová, ale zřejmě i všichni spolupracovníci projektu Sinopsis, či ředitel lobbistického spolku Evropské hodnoty Jakub Janda nebo Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu AV ČR, až po pirátského poslance Lipavského. Šojdrová se nezapomenula na Twitteru pochlubit.„Jsem pyšná na to, že jako jediná česká europoslankyně jsem připojila svůj podpis k tomuto otevřenému dopisu čínským občanům, sepsanému renomovanými experty. Číňané by měli prozřít a poznat pravou tvář jejich vládnoucí Komunistické strany Číny,“ napsala s jednou hrubkou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chodili spolu. On měl covid, udal ji hygieně. Její rodiče zuřili. Ale proč? Prymula se zblázní

11:45 Chodili spolu. On měl covid, udal ji hygieně. Její rodiče zuřili. Ale proč? Prymula se zblázní

„Nikoho jsem hygieně neudala, nejsem bonzačka. Půjčím si psa od sousedů a fízlové mi můžou políbit p…