Čínský velvyslanec exkluzivně pro PL bilancuje vzájemnou spolupráci

31.12.2019 15:44 | Zprávy

ParlamentníListy.cz získaly jako jediné médium text velvyslance Čínské lidové republiky Zhanga Jianmina, ve kterém hovoří o čínsko-české ekonomické a obchodní spolupráci. Tento text vydáváme bez redakčních zásahů či úprav.

Čínský velvyslanec exkluzivně pro PL bilancuje vzájemnou spolupráci
Foto: archiv redakce
Popisek: Zhang Jianmin

V roce 2019 bylo 70. výročí založení čínsko-českých diplomatických vztahů. V průběhu přátelských výměn za posledních 70 let mezi Čínou a Českou republikou vždy hrála důležitou roli spolupráce v oblasti ekonomické a obchodní. Vzájemná prospěšnost a win-win situace byly hlavními tématy této bilaterální spolupráce.

V posledních letech se obě strany chopily historických příležitostí k hospodářské globalizaci. Každá ze zemí uplatnila své porovnatelné výhody a země se aktivně vypracovaly k energetické spolupráci v oblasti obchodu, díky čemuž se rychle staly navzájem důležitými partnery. Čína se tak stala v současné době druhým největším obchodním partnerem České republiky. Je také jejím největším obchodním partnerem mezi partnery mimo Evropskou unii. Česká republika je zároveň druhým největším obchodním partnerem Číny v rámci střední a východní Evropy. Podle statistik uváděných Statistickým úřadem Evropské unie dosáhl dovoz a vývoz zboží z České republiky do Číny za posledních 20 let rychlého růstu, přičemž export rostl výrazně rychleji než import. Ve srovnání se situací v roce 1999 se český vývoz do Číny v roce 2018 zvýšil 42,3krát a dovoz z Číny se zvýšil 26,6krát. Průměrná roční míra růstu byla 21,9 % a 19,1 %.

Nelze však popřít, že má Česká republika v posledních letech velký deficit v obchodu s Čínou. Podle statistik Eurostatu (Statistického úřadu Evropské unie) činil v roce 2018 objem čínsko-českého bilaterálního obchodu 18 miliard amerických dolarů. Česká republika měla přitom schodek 13 miliard amerických dolarů. Tento schodek mezi Českou republikou a Čínou je výsledkem tržních procesů a je ovlivněn mnoha faktory. Jedním z nejzákladnějších důvodů je rozdílná dělba práce obou stran v globálním průmyslovém řetězci a také rozdíly v přírodním bohatství a rozdíl v postavení obou zemí. Jedním z ukázkových příkladů obchodních bilancí je obchodní bilance mezi Čínou, Českou republikou a Německem. V roce 2018 mělo Německo schodek v rozpočtu vůči České republice 12,2 miliardy amerických dolarů, přičemž Česká republika zaznamenala schodek vůči Číně 13 miliard dolarů. Zároveň schodek Číny vůči Německu dosáhl 25 miliard dolarů, a tím se vytvořil schodkový kruh mezi třemi zeměmi. Z tohoto kruhu je jasné, v jakých pozicích se země v rámci dělby práce v průmyslovém řetězci nacházely, ale už je těžké říci, která země z toho vyšla zkrátka a která z toho vytěžila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tomáš A. Nový

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

13:14 Noviny v Česku jako Rudé právo roku 1953. Pohádkář Hučín. Krajan z USA, od něhož nechcete pěstí

„To, co slyším, že se děje v Česku, mi připadá, jako bych četl Rudé právo z třiapadesátého roku. Jen…