Čínu už v rozletu zastaví jedině válka. A USA proto....

08.11.2015 7:41

Pevninská Čína a Tchaj-wan jsou si stále blíž. Obě území se sbližují, přestože se to zřejmě Spojeným státům nelíbí. Čína letos vyvíjela velkou diplomatickou aktivitu a velmi úspěšnou, s Ruskem, s Japonskem, s jižní Koreou, ale i s Velkou Británií. V rozletu by prý Čínu dokázaly zastavit už jen válka nebo vlastní velké chyby.

Čínu už v rozletu zastaví jedině válka. A USA proto....
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Oskar Krejčí

„Před týdnem byla v Číně na své osmé návštěvě německá kancléřka, tento týden byl v Pekingu francouzský prezident. Podle zprávy čínského ministerstva obchodu stouply jenom v období od ledna do května přímé investice Číny v Evropě o 367,8 %. Mimochodem: Čína, Japonsko a Jižní Korea připravují dohodu o bezcelním obchodu. Přitom v roce 2013 byl obrat mezi těmito třemi zeměmi 681,4 miliardy dolarů, což je více než obchod Číny s Evropskou unií nebo s USA. Čína nastartovala nový typ mezinárodních vztahů, v jejichž rámci činí obrovské investice. Ty neprovázejí jen výstavbu Nové hedvábné cesty a námořní cesty. Jde také o hledání efektivního umístění nadbytečných dolarů a v neposlední řadě rozmísťování vlastní čínské měny v bankovních centrech světa. Jsou to aktivity, které se zúročí až za několik let,“ nastiňuje svůj pohled na dění v Asii Oskar Krejčí v rozhovoru pro První zprávy.

Celý text ZDE

Čína přitom demonstrovala také svou blízkost k Rusku. Došlo i na návštěvu čínského prezidenta ve Velké Británii a v USA, v jihokorejském hlavním městě Soulu se setkali jihokorejská prezidentka, čínský prezident a japonský premiér, jak již bylo naznačeno. To jen část českých politiků neustále Čínu kritizuje a nechce vidět, že je Čína na vzestupu. Chybu dělají i Spojené státy, které teď vyvolávají napětí v Jihočínském moři.

Čína bohatne, buduje moderní železniční tratě, vodní cesty, ale investuje i do dalších průmyslových odvětví. Rostoucí politická a vojenská moc Číny se zkrátka odvíjí od jejího ekonomického úspěchu, jehož základy leží v reformách komunistického čínského hospodářství v 70. letech minulého století. Díky nim se dnes zdá, že se čínští komunisté rozhodli koupit si kapitalistický svět.

 „Jisté je, že obrovský nástup Číny mohou zastavit jen její vlastní chyby. Nebo velká válka,“ uzavírá Krejčí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hovada, svoloč.“ Po křiku na Klause ml. padlo i něco, co se bojíme napsat

20:14 „Hovada, svoloč.“ Po křiku na Klause ml. padlo i něco, co se bojíme napsat

Václav Klaus mladší se dnes stal terčem verbálních útoků, když šel uctít památku padlých na Národní …