Církev žádala vydat slavnou zahradu v Kroměříži. Nic nebude, řekl soud

07.03.2019 18:11

Kroměřížskou Květnou zahradu jezdí obdivovat turisté z celého světa. Jde o natolik unikátní park, že patří na seznam památek UNESCO. O zahradu projevila zájem katolická církev, podle které patří k arcibiskupskému zámku v Kroměříži, a měla by tedy spadat do majetkového vyrovnání státu s církvemi. Soud v Kroměříži to však viděl jinak. Podle zprávy ČTK rozhodl soud o tom, že Květnou zahradu církev nezíská.

Církev žádala vydat slavnou zahradu v Kroměříži. Nic nebude, řekl soud
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Okresní soud dospěl k závěru, že stát nemusí katolické církvi vydávat slavnou Květnou zahradu. Církev usilovala o tuto památku zapsanou na seznamu UNESCO v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi. Představitel katolické církve tvrdí, že Květná zahrada tvoří jeden celek s kroměřížským arcibiskupským zámkem a přilehlým parkem.

„Synergie mezi Květnou zahradou, Podzámeckou zahradou a zámkem, založená před 350 lety, trvá dodnes,“ řekl k tomu právní zástupce církve Stanislav Hykyš. Jeho slova přinesla ČTK.

Soud v Kroměříži však dospěl k závěru, že Květná zahrada je natolik provázána s moderními novostavbami, že by nebylo možné památku UNESCO vydat bez toho, aby bylo nutné řešit, jak naložit s těmito novostavbami, které už do majetkového vyrovnání státu a církví nepatří.  

Olomoucké arcibiskupství se na soud zlobí.

„Vidíme to tak, že soud se po staletích snaží oddělit něco neoddělitelného, historickou, funkční a provozní souvislost arcibiskupského zámku, Podzámecké zahrady a Květné zahrady. Tuto nedělitelnost přitom respektovali dokonce i komunisté v roce 1948, když tyto objekty zabavili jako jeden celek,“ řekl dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Gračka.

Verdikt soudu zatím není pravomocný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To už by někteří nerozdýchali. Trump prý směřuje ke druhému mandátu. Drtivě

19:21 To už by někteří nerozdýchali. Trump prý směřuje ke druhému mandátu. Drtivě

Americký prezident Donald Trump má být do své funkce znovu zvolen i ve volbách konaných na podzim př…