Církve dostaly přes prsty, raduje se komunista

02.02.2019 17:58

Člen KSČM Radek Nejezchleb si v komunistických novinách pochvaluje, že 30 let po sametové revoluci jsou komunisté opět důležitou politikou silou, která dokázala dát církvím přes prsty. Narážel tím na komunistický návrh zdanění finanční části majetkového vyrovnání státu a církví, které za představitele vlády dojednal v roce 2012 tehdejší premiér Petr Nečas.

Církve dostaly přes prsty, raduje se komunista
Foto: Hans Štembera
Popisek: Interiér kostela sv. Anny na pražském Žižkově

Po volbách z podzimu 2017 se Radku Nejezchlebovi zdálo, že se nad KSČM stahují mraky. Strana nedokázala ve volbách oslovit ani 8 procent voličů, musela vstřebat nejhorší porážku ve svých dějinách a vypadalo to, že pomalu mizí z politické scény.

Jenže vedení KSČM prý po katastrofální porážce neodstoupilo, předseda strany Vojtěch Filip si udržel svou funkci a dokázal porážku proměnit ve svého druhu vítězství. Menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO) a sociálních demokratů se totiž neobejde bez podpory komunistů. Ti sice vystupují jako opoziční strana, ale fakticky drží Babišovu vládu u moci. A svůj vliv na vládu dokázali komunisté přetavit v ránu zasazenou církvi. „Církev dostala přes prsty!“ napsal doslova ve stranických novinách.

„Vždyť téměř po 30 letech od roku 1989 se KSČM stala ‚jazýčkem na vahách‘ vlády České republiky. Překvapeni musí být ti, co pravili, že se strana stane pouhým vládním komparzistou, jež se tímto účinkováním v Babišově kabinetu jen zdiskredituje. Nejenže se partaj stala přísným kritikem kroků koalice ANO a ČSSD, ale komunistům se podařilo něco, v co už mnozí z nás nedoufali: sněmovní protlačení zdanění církevních restitucí. Sněmovna minulý týden schválila, že finanční státní náhrady církvím za majetek nevydaný jim v tzv. restitucích, budou s největší pravděpodobností podléhat zdanění,“ pokračoval politik.

Zatímco kardinál Dominik Duka tvrdí, že se dnes komunisté církvím smějí  a prosazují něco nevídaného, totiž zdanění majetkových náhrad. Duka připomněl, že náhrady se nedaní.

Radek Nejezchleb

  • KSČM
  • předseda OV KSČM Jindřichův Hradec
  • mimo zastupitelskou funkci

Nejezchleb se na zdanění náhrad dívá jinak. Tvrdí, že komunisté jen napravují nadhodnocené majetkové vyrovnání státu s církvemi, u kterého prý expremiér Nečas přestřelil. Nejezchleb nepochybuje, že boj o majetkové vyrovnání ještě neskončil. Možná se dostane až k Ústavnímu soudu ČR. A komunista doufá, že tento boj bude nakonec vítězný.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …