I když poslední možné termíny pro vydávání majetku církvím vyprší začátkem července, stát zatím vydal církvím jen zlomek jimi požadovaného majetku za zhruba 75 miliard. Informovalo o tom pondělní vydání MF Dnes s tím, že uzavření dohody o vydání majetku mělo trvat maximálně šest měsíců od chvíle, kdy o něj církve a církevní společnosti zažádaly. To se ale v mnoha případech nestalo. Úředníci přitom poukazují na to, že jde o složitý a nevratný proces a na vině jsou mnohdy i samy církve.
„Církevní výzvy jsou často nekompletní a je třeba vyzývat žadatele k jejich doplnění,“ uvedla v této souvislosti mluvčí Národního památkového ústavu Simona Juráčková. Tento ústav koncem května evidoval 47 výzev k vydání církevního majetku, ale 17 z nich zamítl. Národní galerie (NG) pak prý dokonce - co se týče děl - nechce činit ve věci církevních restitucí žádné nevratné kroky, a to hlavně proto, že nyní nemá ředitele.
„Vydáme jen taková umělecká díla, na něž je nárok žadatelů nesporný,“ uvedl k tomu pověřený ředitel NG Vít Vlnas. Vyřizování majetku církví mají totiž na starosti státní instituce a jejich příspěvkové organizace – Státní pozemkový fond, Lesy ČR, Národní památkový ústav či zmíněná Národní galerie. A mnohdy úředníci musí bádat složitě nejenom prý v archivních fondech, aby zjistili, zda církve mají na požadovaný majetek vůbec právo.
Když ti úředníci klopýtnou, „půjdou do chládku"
Režisér a dokumentarista Václav Dvořák ale varuje před nějakým velkým spěchem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová