Článek někoho, kdo má velký strach. Jde o Rakousko a to, zda Merkelová bude moci klidně spát

19.10.2017 10:21

Bývalý švédský premiér Carl Bildt se v deníku The Washington Post zamýšlí nad směřováním Rakouska pod vedením pravděpodobné koalice a obává se, že Rakousko pod vedením lidovců a Svobodných se odkloní od Bruselu.

Článek někoho, kdo má velký strach. Jde o Rakousko a to, zda Merkelová bude moci klidně spát
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz

„Už před volbami bylo jasné, že Rakušané už mají dost dlouhá léta vládnoucí koalice ve složení SPÖ a ÖVP. Svobodní toho dokázali využít, což se ukázalo už na mnoha průzkumech veřejného mínění, kdy se FPÖ držela před socialisty na druhém místě,“ píše Bildt a dodává, že lidovci rozbili vládní koalici a začali přejímat nacionalistická témata. „O to samé se ale ostatně pokoušeli i samotní socialisté,“ poukazuje bývalý šéf konzervativní Umírněné strany.

„Svobodní se na jednom ze svých předvolebních plakátů holedbali, že ostatní strany jen kopírovaly jejich názory na uprchlíky, hraniční kontroly a islamizaci. To tvrzení je trochu přehnané, ale v jádru pravdivé. Není pochyb o tom, že tato témata Svobodní akcentovali po dlouhou dobu,“ píše Bildt a zmiňuje propojení mezi Maďarskem, Rakouskem a Bavorskem. „Viktor Orbán, bavorská CSU a lidovci pod vedením Sebastiana Kurze si rozumějí čím dál tím víc,“ dodal.

Celý text v angličtině je ZDE.

Právě země Maďarsko a Rakousko byly dle Bildta nejvíce zasaženy migrační krizí v jejích začátcích. „Od té doby v obou zemích dominovalo téma migrace, hraniční kontroly a obavy z mešit,“ zoufá si Bildt, který nicméně připouští, že obě země čelily velkému tlaku. „Vše skončilo, až když byly na hranicích vztyčeny ploty a byla tak uzavřena balkánská trasa. Ovšem traumata z té doby v rakouské politice přetrvala,“ míní Bildt.

Bývalý švédský premiér souhlasí s politology, podle kterých je vytvoření koalice lidovců se Svobodnými v podstatě hotová věc. „Rakousko chce změnu a je veřejným tajemstvím, že protiuprchlická FPÖ si již brousí zuby na ministerstva vnitra a zahraničí,“ píše Bildt a pochvalně se zmiňuje o prezidentovi Van der Bellenovi, bývalém šéfovi Zelených a příznivci komunismu, který se nechal slyšet, že jmenuje pouze „proevropskou“ vládu.

„To zní z prezidentových úst samozřejmě dobře. Jenže ona bohužel existuje jedna Evropa v Bruselu a zcela odlišná Evropa v Budapešti. Vídeň se bude muset rozhodnout, ke které z obou možností se v budoucnosti chce přiklonit. A to se samozřejmě týká i jejího vztahu s Berlínem,“ uzavírá Bildt.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátu novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

15:06 Moravce střídat. A Kalousek je jako Stalin, také ho nechávají mluvit ke všemu. Šéf Syndikátu novinářů chtěl přednášet o etice novinářů, ale totálně se to zvrhlo

REPORTÁŽ Slovními přestřelkami se to hemžilo na semináři k novinářské etice a objektivitě, kterou v …