Členové vysílací rady, vyhození Špidlou, vyhráli soud. Žádají ušlou mzdu

27.04.2020 22:02

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) musí vyplatit ušlé mzdy a další náklady šestici svých bývalých členů, kteří byli roku 2003 odvoláni tehdejším premiérem Vladimírem Špidlou. Podle nepravomocného rozsudku bude muset RRTV uhradit nejméně 14 milionů korun a úroky z prodlení Zdeňku Duspivovi, Pavlu Foltánovi, Petru Žantovskému, Josefu Musilovi, Jiřímu Novotnému a Petru Štěpánkovi. Spor začal v souvislosti s arbitráží mezi Českou republikou a Central European Media Enterprises (CME).

Členové vysílací rady, vyhození Špidlou, vyhráli soud. Žádají ušlou mzdu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protestní akce proti volbě nominanta hnutí ANO Petra Štěpánka na člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání
reklama

Anketa

Pokud jde o koronavirus: Myslíte, že to nejhorší je už za námi?

14%
86%
hlasovalo: 10667 lidí
Odvolaní radní požadovali, aby jim RRTV doplatila mzdu od jejich odvolání až do vypršení šestiletého funkčního období. Soud nyní každému z nich přiznal přes dva miliony korun. Nejvíce dostal Duspiva, a to až 2,88 milionu korun.

Částky mají být navýšeny i o úroky z prodlení. Kvůli tomuto navýšení se částky rozrostou o další miliony. RRTV musí rovněž uhradit znalecký posudek použitý u soudu či náklady soudního sporu.

Obvodní soud pro Prahu 1 vyhověl žalobě už v roce 2015, odvolací senát však toto rozhodnutí zrušil a vrátil spor k novému projednání. Soud věc tentokrát vyhodnotil jako pracovněprávní nárok a období, po které muži nemohli vykonávat svou činnost, posoudil jako překážku v práci. Právní zástupce Rady pro rozhlasové a televizní vysílání namítal, že pokud Poslanecká sněmovna navrhne premiérovi odvolání vysílací rady, nemůže premiér postupovat jinak, než všechny členy neprodleně odvolat.

Fotogalerie: - Stojím za ČT

Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...
Demonstrace na podporu České televize jako veřejno...

Spor se týkal stockholmské arbitráže s CME, po níž musel stát zaplatit přes deset miliard korun za znehodnocenou investici do komerční televize Nova. Část poslanců považovala Radu za viníka toho, že ČR arbitráž prohrála a tehdejší Vladimír Špidla Radu odvolal, protože podle Poslanecké sněmovny opakovaně závažně neplnila své povinnosti.

Sněmovna posléze vytvořila vyšetřovací komisi, která dospěla k závěru, že v arbitráži s firmou CME se sice Česká republika dopustila několika chyb, ale na škodě, kterou CME utrpěla v souvislosti s investicí do Novy, stát vinu nemá. Podle členů odvolané Rady zpráva komise jednoznačně vyvrátila jejich odpovědnost. Soudy již dříve konstatovaly, že Špidlovo rozhodnutí bylo nezákonné.

„Bylo to vyvráceno xkrát, i během tohoto soudního jednání. Tato příšerná kauza nás za 17 let stála čest, peníze, energii a kdoví co všechno. Nikdo mi nikdy neublížil tak jako předseda vlády Vladimír Špidla,“ shrnoval Štěpánek.

Zavinění arbitráže popřel i současný radní ČTK Foltán: „To, že jsme zavinili arbitráž, je nonsens. Je prokázáno, že to tak nebylo. Potvrdila to i vyšetřovací komise.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…