Čmoudi, cigoši, žiďáci, muslimáci... Profesor se zděsil. A dostalo se mu odpovědi

07.09.2016 11:01

Filozof a senátní kandidát Václav Bělohradský protestoval proti vyhánění předsedy Strany zelených, za kterou kandiduje, z hospody a přihodil k tomu i lamentaci nad tím, jak se čeština plní agresivními slovy jako čmoudi nebo muslimáci. Má prý obavy, že se znovu blížíme fašistické druhé republice. Komentátor Štěpán Kotrba mu odpověděl zamyšlením nad tím, co má dělat politik. Je to prý trochu jiná disciplína než přednášení filozofie, jemuž se Bělohradský věnoval doposud.

Čmoudi, cigoši, žiďáci, muslimáci... Profesor se zděsil. A dostalo se mu odpovědi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na senátora za Stranu zelených a ČSSD Václav Bělohradský

Filozof Václav Bělohradský kandiduje na Praze 6 do Senátu mimo jiné i za Stranu zelených (společně s ČSSD). Nejspíš i proto se na sociální síti odhodlaně zastal předsedy strany Matěje Stropnického, kterého v Brně společně s podobně orientovaným náměstkem primátora Matějem Hollanem (jehož otec i matka jsou dlouholetí a dobře známí brněnští zelení) vyhodili z hospody, údajně kvůli jejich postoji k migrantům.

Bělohradský se nad tímto činem zděsil, připomíná mu totiž nejtemnější momenty našich národních dějin. „Vyhánění ‚jiných‘ z hospod a kaváren má u nás bohužel dost dlouhou tradici. Druhá republika byla také dobou nenávisti proti židům, masarykovcům, Karlu Čapkovi a demokracii. Dobou, kdy oni a jejich přátelé byli ‚vyhazováni‘ z hospod. Byla to doba, kdy se naše země fašizovala vlastními silami,“ připomněl levicový kandidát.

Navíc se obává, že to není pouhý exces, ale k hnědnutí společnosti dochází plošně. „Řeč se plní slovy jako čmoudi, cigoši, žiďáci, muslimáci, politici-vlastizrádci. Od slov k činům není nikdy tak daleko. Není třeba se bát, ale je dobré o tom vědět,“ uzavřel Bělohradský.

Reakci na jeho obavy sepsal na svůj facebook publicista Štěpán Kotrba. Ten mu připomněl, že česká politika má ještě zajímavější tradici účtování, a to defenestraci. „Tvrdím (a považuji se za demokrata), že každý politik ručí svým voličům za svou politiku v jejich jménu svým ksichtem. Za nic a nikoho se nakonec neschová,“ upozorňuje adepta senátorské funkce.

Proto by se nyní místo úvah o fašismu zamýšlel spíše nad tím, jak politici reprezentují zájmy svých voličů a jaká je odpovědnost těchto lidí vůči celé společnosti, včetně těch, kteří je nevolili. „Případně nad pojmem BEZMOC, plodící frustraci, a TEKUTÝ HNĚV. To jsou indikátory revoluční situace,“ varuje Bělohradského i všechny ostatní.

Upozorňuje jej, že jako politik by měl být schopen čelit plnému náměstí svých odpůrců, zatímco jako akademik si vystačil s vlastním světem myšlenek. „Budou vášnivě nesouhlasit a budou na své emoce mít plné právo těch, v jejichž rukou je opravdová moc. Čeština je jazyk bohatý na emoce i zlá slůvka, Václav Klaus by mohl vyprávět,“ připomněl. Tváří v tvář lidové nespokojenosti má podle Kotrby politik dvě možnosti. Buď dostát odpovědnosti člověka voleného lidmi, anebo jim suverénně a necitlivě vzkázat, ať místo chybějícího chleba jedí koláče, jako královna Marie Antoinetta posléze gilotinovaná. Pro začátek by se prý Bělohradský měl zamyslet, kam patří jeho prohlášení o fašismu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

8:15 „Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

O tom, co skutečně přináší schválený migrační pakt diskutovali v pořadu Události, komentáře zástupci…