Co blázníte, poučoval Zeman na důležitém fóru. A zdůraznil svou bitvu s knížetem

29.04.2014 14:30 | Zprávy

Prezident Miloš Zeman ve svém vystoupení na Žofínském fóru upozornil na to, že skutečnou politikou zaměstnanosti jsou investice a na pomoc 650 tisícům nezaměstnaných je především třeba na úřadech práce zlepšit komunikaci s klienty a odstranit děsivé drábkovské experimenty. Zdůraznil také mimořádný význam velvyslanců pro exportní politiku a varoval před tím, aby se v připravovaném státním rozpočtu nestaly investice otloukánkem.

Co blázníte, poučoval Zeman na důležitém fóru. A zdůraznil svou bitvu s knížetem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Na Žofínském fóru se prezident Miloš Zeman soustředil na pět témat: nezaměstnanost, státní rozpočet, investiční projekty, proexportní politiku a energetiku. V úvodu v souvislosti s 650 tisíci nezaměstnanými upozornil na to, že se musíme vzdát iluzí o aktivní politice zaměstnanosti. „Pasivní, aniž to myslím nějak pejorativně, politika zaměstnanosti musí odstranit děsivé drábkovské experimenty a vrátit na úřady práce potřebnou komunikaci s klienty a také obnovit lepší spolupráci s podniky, které mnohdy nehlásí volná místa,“ upozornil Miloš Zeman s tím, že skutečnou politikou zaměstnanosti jsou investice.

Dále se pak věnoval státnímu rozpočtu a zmínil loňský výsledek, kdy byl schodek 80 miliard místo plánovaných 100 miliard korun. Primárním důvodem nižšího schodku byl pokles investic o deset procent. „Ptejme se, zda to není příliš velká cena za snížení schodku,“ vybídl prezident a doporučil, abychom věnovali pozornost tomu, zda vyšší požadavky rezortů na státní rozpočet příštího roku jsou dány jejich investiční aktivitou, nebo snahou nafouknout provozní výdaje. „Považuji za nebezpečné, aby se investice staly otloukánkem státního rozpočtu,“ varoval Miloš Zeman.

Pro politiky nejsou dlouhodobé investice výhodné

V úvodu části o investicích poděkoval skupině vědců, kteří podpořili výstavbu vodního koridoru Dunaj – Odra – Labe. Pochválil našeho severního souseda, Polsko, že má k výstavbě pozitivní postoj, ale postěžoval si, že na mezinárodní scéně se setkává s údivem, proč o tuto výstavbu usilujeme, když jsme ji sami – konkrétně Topolánkova vláda – vyřadili z plánu transevropských sítí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

22:10 Strach je zabijákem svobody. Petr Hampl o pasti na občany

Sociolog Petr Hampl, známý svým kritickým pohledem na globalizaci, hovořil o významu národní hrdosti…