Co bude s ČT, když nebude mít poplatky? V Německu řešili Babiše a Zemana. Padly zásadní příběhy

03.12.2018 4:41 | Zprávy

REPORTÁŽ Pro veřejnoprávní média a především pro Českou televizi by bylo velmi problematické, kdyby byly zrušeny koncesionářské poplatky. Penta či Babiš si koupili média nikoliv prvoplánově proto, aby se o nich psalo, ale aby se o některých věcech naopak nezmiňovalo. Politici směrem k novinářům hrubnou, nadávky prezidenta Zemana a dalších na adresu „hlídacích psů demokracie“ rozdělují společnost, ale nejsou v Evropě výjimkou. Novináři jako „pressstituti“ jsou už označováni i v Německu. To vše zaznělo na besedě o českých médiích, kterou uspořádala Univerzita v Regensburgu, která si pozvala šéfeditorku zpravodajství České televize Báru Procházkovou a editora a reportéra nedávno vzniklého slovenského Denníku N Patrika Garaje.

Co bude s ČT, když nebude mít poplatky? V Německu řešili Babiše a Zemana. Padly zásadní příběhy
Foto: pixabay.com
Popisek: Média - ilustrační foto

V podvečerních hodinách zaplnilo přednáškovou místnost několik desítek studentů i starších zájemců o média.

Od zahraničí do tuzemska: Změna nikoliv kvalitativní

Procházková na začátku, kdy osvětlovala proces prodeje sdělovacích prostředků zahraničními domy do rukou českých podnikatelů, uvedla: „U zahraničních médií bylo jediné, co je  zajímalo jako investory, a to byl zisk. Před deseti lety došlo ke změně majitelů. Potom oligarchové jeden po druhém skoupili mediální domy, a to z různých důvodů.“

A začalo se prý dařit hůř. „Čeští oligarchové si řekli, že je to pro ně dobré. Je otázka, proč si je koupili, nevidím jim do hlavy, ale sledovali své cíle.“ Jedním z důvodů podle Báry Procházkové bylo pro oligarchu, že „když má za sebou mediální dům, tak si říká – na mne si nikdo moc nedovolí“.

Kam se hrabou divoké „devadesátky“!

„Na Slovensku to bylo podobné,“ doplnil Garaj. „Švýcaři uvolnili pro slovenské majitele, ať již velké finanční skupiny nebo jednotlivce, dříve koupená média a prodali je. Těmito skupinami se novináři zabývali a je problém, když jsou to teď jejich vlastníci,“ upozornil na problém slovenský reportér. V minulosti, tak jako v Česku, respektive po sametové revoluci, vlastnily média i na Slovensku zahraniční vydavatelské domy. „To bylo lepší, protože ti vlastníci ze zahraničí nejenže přinesli svoje know-how, ale i kulturu. To není případ domácích investorů,“ dodal pesimisticky Garaj. „A pak politická situace na Slovensku, která se v posledních letech změnila. Situace se přiostřila v tom, že novináři sledovali několik politických afér, politici znervózněli a začali je častovat názvy ‚komedianti‘ či ‚slovenské presstitutky‘, a to není normální. Vrcholem byla tedy smrt novináře.“

„Zažili jsme devadesátá léta, která byla také divoká, za Mečiara, ale něco takového si nedovolili,“ porovnal před německým auditoriem Garaj. „Je to ukázka toho, že společnost a demokracie není tak zralá, když novináři nemohou psát o práci politiků. Je to výpověď o stavu společnosti a o kultuře politiků.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

20:30 VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

Na sociálních sítích se šíří video lídrů Francie, Německa a Velké Británie, které vzbudilo spekulace…