Co chystá Merkelová pro EU? Němci berou kormidlo. Hana Lipovská se podívala blíže

29.06.2020 16:51

Od 1. července se předsednictví EU ujímá Německo. Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT, v poznámce pro Institut svobody a demokracie novinářky Jany Bobošíkové konstatovala, že prozatím moc nevíme, co můžeme od vlády v Berlíně čekat. Jisté náznaky tu ale jsou. Nahlédněte.

Co chystá Merkelová pro EU? Němci berou kormidlo. Hana Lipovská se podívala blíže
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Projev kancléřky Angely Merkelové k opatřením proti šíření koronaviru, 18. března 2020

Hana Lipovská má za to, že je velmi obtížné najít informace o konkrétních prioritách německého předsednictví, takže se vlastně dá říct, že co nás teď čeká, vědí jen v Berlíně. Institut Jany Bobošíkové přesto přinesl krátký výčet seznamu priorit, které vláda kancléřky Angely Merkelové předestřela.

Anketa

Postupuje vláda proti šíření koronaviru SARS CoV-2 správně? (Ptáme se od 29.6.2020)

88%
12%
hlasovalo: 6770 lidí

V Institutu Jany Bobošíkové mají za to, že Německo umí dobře prosazovat témata, která uzná za vhodná. Daří se to prý i navzdory tomu, že bruselští úředníci mají vystupovat neutrálně.

„Pro zakládajícího velkého člena, který od začátku určoval pravidla hry, je to ale rutina. Je jasné, že právě Německo je v tomto umění v rámci unijních institucích velmi silné: jednak je zemí zakládající, jednak obsadilo klíčová místa v bruselské administrativě, na kterých se vstupní texty koncipují a dále šíří. Ačkoliv mají být úředníci EU přísně neutrální, realita je často jiná,“ stojí v textu Institutu.

Bobošíková se svými kolegy vychází z toho, že celých 42 procent německých úředníků zastává střední či vysoké posty. U českých úředníků je to jen osm procent. O to důležitější je prý vědět, co Německo chystá.

Podle institutu je třeba se ptát, zda se v rámci programu koronavirové pomoci stane čistým plátcem v EU. Ale to prý není jediná důležitá otázka. Spolupracovníci institutu položili ještě dalších sedm podobných otázek.

„Co přinese zvažované zavedení celounijních daní? A bude skutečně výhodné pro ČR? Jak by se ČR podílela na plánovaném vydání celounijních dluhopisů? Jak by za ně ručila a posléze platila? A v čem by byly pro občany (ne)výhodné? Bude jaderná energie uznána v rámci diskuse o klimatických změnách jako čistý zdroj, což je životně důležité pro dostavbu našich jaderných elektráren a ekonomiku ČR? Jak se bude řešit migrační politika, když tlak na kvóty nevyšel? Jak vypadá záměr na sbližování sociální politiky v rámci EU, které by mohlo přinést jak ještě větší rigiditu pracovního trhu, tak zvýšený zájem migrantů o pobyt v ČR? Jak vypadá záměr unifikace rámce minimální mzdy, který dále sníží míru rozhodování firem o investicích, zvýrazní diktát státu i EU a oslabí už tak slabé fungování tržních sil? Jaké jsou cíle Konference o budoucnosti Evropy, která měla začít v květnu letošního roku, ale nakonec začne v září v rámci německého předsednictví? Připomínáme, že minulá Konference o budoucnosti Evropy – nazývaná konvent – přinesla Lisabonskou smlouvu,“ ptaly se Bobošíková s Lipovskou.

Vláda Angely Merkelové v prioritách zdůraznila, že si klade za cíl řešení koronavirové i ekonomické krize. Nastavení vztahů EU a Velké Británie a řešení dalších klíčových otázek, jako je boj proti globálnímu oteplování a hledání role Evropy ve světě.

„Hlavní prioritou programu německého předsednictví v Radě EU je bezprostřední zvládnutí následků koronavirové pandemie. Virus musí být poražen, evropské hospodářství obnoveno a v Evropě posílena sociální soudržnost. K dosažení tohoto cíle se Německo spoléhá na společnou, koordinovanou akci, evropskou solidaritu a sdílené hodnoty. Existují velká očekávání, že Německo dosáhne pokroku v dalších důležitých otázkách budoucnosti. Například Německo se chce v rámci svého předsednictví věnovat hlavním transformačním procesům naší doby – jako je změna klimatu nebo digitalizace. Je také důležité posílit schopnost Evropy jednat navenek. Pouze tak může Evropa hájit své zájmy a převzít odpovědnost ve světě,“ stojí v textu německé vlády.

Kabinet Angely Merkelové chce roli EU ve světě posílit, ale také se starat o to, aby EU byla spravedlivější.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…