Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

15. 1. 2021 19:35

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey se, po zablokování účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa s více než 88 miliony sledujících, na interní nahrávce pro své zaměstnance vyjádřil, že to „Trumpem nekončí“. „Bude to větší!“ avizoval šéf Twitteru s tím, že se mají dát věci na jeho síti do pohybu, a to jak v několika následujících týdnech, tak i po inauguraci nového prezidenta Spojených států Joea Bidena. Tým Twitteru prý čeká „mnoho práce“.

Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Zakladatel Twitteru Jack Dorsey
reklama

Anketa

Kdo ze jmenovaných chybí ve vysoké politice nejvíc?

hlasovalo: 5933 lidí
Uniknutá část nahrávky pro zaměstnance, na níž Dorsey mluví o odstranění Trumpa, obsahuje tvrzení, že se Twitter dočká „větších plánů“: „Jsme nyní zaměřeni na jeden účet, ale máme mnohem větší plány,“ avizoval. „Tohle bude mnohem větší. A bude to trvat mnohem déle než jeden den nebo jeden týden... Tohle jen tak neskončí,“ doplnil na interním videu.

Šéf společnosti, která stejně jako Facebook, YouTube, Instagram, Snapchat či Twitch Trumpa cenzuruje kvůli tomu, že prý chce zabránit „riziku dalšího podněcování k násilí“, sdělil, že to bude trvat několik příštích týdnů a vše má trvat i po inauguraci nového amerického prezidenta Joea Bidena. „Nevěřím, že to brzy zmizí,“ vyjádřil se ke kauze.

Zmínil, že budou pokračovat „pohyby“ kupříkladu vůči „konspirátorům“ ze skupiny QAnon a že „půjdou hlouběji“. „Tým má hodně práce a hodně se zaměřuje na tuto konkrétní otázku. Musíme jim však také dát prostor a podporu, aby se mohli soustředit na mnohem větší obrázek. Protože to nezmizí,“ pokračoval.

Spojené státy jsou podle něj extrémně rozdělené a Dorsey tak pokládá za nutné dělat „co je v našich silách, abychom zajistili, že na základě toho nebude nikomu ublíženo“.

Ve svém veřejném vyjádření Dorsey tvrdil, že není hrdý za cenzurování amerického prezidenta, ale že šlo o správné rozhodnutí pro Twitter. „Nemám radost a nejsem hrdý na to, že jsme museli vykázat @realDonaldTrump z Twitteru nebo jak k tomu došlo. Poté, co jsme jasně varovali, že můžeme účet zablokovat, jsme se rozhodli k tomu přistoupit na základě nejlepších informací, které jsme měli v té době k dispozici ohledně ohrožení fyzické bezpečnosti lidí, jak na Twitteru, tak mimo něj. Bylo to správné? Věřím, že to bylo správné rozhodnutí pro Twitter. Čelili jsme mimořádné a neudržitelné situaci, která nás nutila zaměřit se na veřejnou bezpečnost. Nebezpečí reálných škod v důsledku online projevů je prokazatelné, tím se při rozhodování o pravidlech řídíme především,“ myslí si.

Sypal si popel na hlavu, že místo zákazu Trumpova účtu měli „podpořit smysluplnou konverzaci“. Podle zakladatele Twitteru vzniká nebezpečný precedent, kdy „jednotlivec nebo korporace mají velkou moc nad podstatnou částí globální veřejné konverzace“. Sám se přitom dušuje, že cenzura Trumpa na mnoha platformách prý není „centrálně koordinovaná“. „Spíše to bylo tak, že firmy došly ke svému rozhodnutí, případně je rozhodnutí ostatních povzbudilo ke stejným závěrům,“ ujišťoval.

Fotogalerie: - Vote Trump 2020

Podpora prezidenta USA Donalda Trumpa před americk...
Podpora prezidenta USA Donalda Trumpa před americk...
Podpora prezidenta USA Donalda Trumpa před americk...
Podpora prezidenta USA Donalda Trumpa před americk...
Podpora prezidenta USA Donalda Trumpa před americk...
Podpora prezidenta USA Donalda Trumpa

Twitter nyní řeší problém i po finanční stránce. Po trvalém zablokování účtu Donalda Trumpa totiž firmě začala silně klesat hodnota akcií – zatímco na počátku roku byla cena jedné akcie necelých 55 dolarů, aktuálně stále klesá a je již na hodnotě 45 dolarů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

21:41 Fik ho. Babiš na TV Nova setnul Hamáčka nejtvrdší zbraní

Andrej Babiš vystoupil ve večerních zprávách na TV Nova. Odmítl se omluvit. Vakcíny řeší. Bez občanů…