Co žádá církev? Třeba ty nejdražší parcely

04.08.2012 7:50

Pokud poslanci přijmou zákon o majetkovém narovnání s církvemi, stane se katolická církev největším soukromým vlastníkem půdy v České republice. Restituční zákon totiž navrhuje, aby jí bylo vráceno 180 až 200 tisíc hektarů polí, lesů a dalších pozemků. Celkově by měl být vrácen majetek v hodnotě 75 miliard korun.

Co žádá církev? Třeba ty nejdražší parcely
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti církevním restitucím na Václavském náměstí

Mnoho parcel je v žádaných oblastech, kde se už staví nebo jde o místa, která mají v hledáčku developeři. Dosud nejvíc pozemků ovládá Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše, který vlastní nebo si pronajímá 57 tisíc hektarů půdy. Píše o tom sobotní vydání deníku Právo.

Církev získá pozemek skoro v každé vsi a městě. Podle seznamu, který zveřejnilo ministerstvo kultury, bude církev nejspíš žádat i stovky hektarů v Praze a blízkém okolí i dalších lukrativních místech.

Seznam už je připraven

Většinou jde o ornou půdu nebo zahrady, pokud by se ale z pozemků staly stavební parcely, jejich hodnota by šla do miliard korun. Přes čtyři tisíce hektarů lesa by mohlo ostravsko-opatské biskupství podle deníku získat v Čeladné, kde v blízkosti golfového hřiště vyrostla honosná miliardářská sídla a vily.

Český úřad zeměměřičský a katastrální úřad už začal připravovat seznam půdy, kterou lze vrátit. Podle šéfa úřadu Karla Večeře nemohl být seznam připraven dříve, než se z návrhu zákona dozvěděli, od koho budou moci církve žádat majetek zpět.

"Bez přesně stanovených podmínek by seznam vznikal jen podle libovůle nějakého úředníka. Znamenalo by to asi tak na rok dát si pauzu na sestavování seznamu," řekl Právu Večeřa.

Vracet se církvím nebude  půda, která mezitím připadla na fyzické osoby, města a kraje. Jinak je to s lesy. Církve vlastnily zhruba 181 tisíc hektarů lesů a podle předběžných odhadů dostanou nazpět až 150 tisíc hektarů. Většina lesa totiž zůstala ve vlastnictví státu.

Církve jsou připravené

Církev se na vrácení majetku připravuje už dlouho. "Můžu říci, že na úrovni diecézí máme připravené všechny dokumenty, které jsou podle zákona potřebné k vydání majetku," řekl Právu generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

O navrácení majetku budou moci církve požádat celkem jeden rok. Musí přitom doložit, že jim majetek v roce 1948 skutečně patřil. Pozemkový fond a Lesy ČR potom budou mít tři měsíce na posouzení a vyřízení žádosti. Náměstek ředitele Pozemkového fondu Petr Šťovíček nepředpokládá, že by se vše obešlo bez sporů. "Druhá pozemková reforma je hodně případů. Nedokážu to kvantifikovat, ale bude to určitě hodně práce," poznamenal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…