Co zůstane po Babišově garnituře? Prožrané desetiletí, udeřil politolog

30.07.2021 9:23

Pokud Andrej Babiš znovu vyhraje sněmovní volby, stane se nejdéle sloužícím polistopadovým premiérem. Už nyní je však podle politologa Stanislava Balíka jeho politický odkaz až neuvěřitelný: „Bezcitný miliardář tu zanechal ztracené desetiletí,“ říká v rozhovoru pro Reflex.cz.

Co zůstane po Babišově garnituře? Prožrané desetiletí, udeřil politolog
Foto: STAN
Popisek: Stanislav Balík, vedoucí Katedry politologie FSS Masarykovy univerzity

Vzhledem k extrémní krátkosti období mezi koncem prázdnin a volbami může podle Balíka rozhodovat i jenom povedený nebo pokažený start takové poprázdninové kampaně. Společnost se podle něj mění a lidé přestávají důvěřovat velkým stranám, které by integrovaly více společenských proudů.

V tomto směru jsou podle Balíka obě české předvolební koalice nesmírně důležitým momentem, který pomáhá zasypávat některé příkopy ve společnosti. „Možná nejodvážnějším momentem voleb 2021 je koalice SPOLU, která se pokouší – za cenu velkého vnitrostranického rizika přesvědčit pravostředové voliče, že spolu nemusíme souhlasit ve všem, abychom mohli být na jedné lodi,“ míní politolog.

Celý rozhovor najdete ZDE

Určujím znakem tuzemské politiky se zřejmě staly emoce na straně voličů i politiků. Balík spatřuje velký problém v tom, že reforma důchodů či zdravotnictví kvůli stárnutí populace málokoho veřejně skutečně zajímá a když, tak politici o nich mluví jen opatrně obecně, aby nepřišli o své voliče.

Varuje proto, co nám po Babišově vládě zůstane: „Už dlouhá léta se česká politika velkým strukturním tématům fakticky vyhýbá. Co nám zůstává po garnituře Babiše, Schillerové, Sobotky, Hamáčka? V čem posunuli velké otázky nejenom důchodů a zdravotnictví, ale i koncepce vzdělávací či energetické politiky? V ničem, jde o promarněné, ztracené a vlastně s prominutím ‚prožrané‘ už skoro desetiletí,“ říká.

Do jisté míry si za to můžeme sami, jelikož je pro nás čím dál častěji určujícím znakem dobrého či špatného politika jeho zábavnost či nudnost. Člověkem s dobrými předpoklady pro exekutivní či legislativní funkci pro nás podle něj není bohužel ten, kdo něco ve veřejné či soukromé sféře dokázal, ale ten, kdo zajímavě či exoticky vypadá, kdo je zábavný, kdo mluví jazykem čtvrté cenové skupiny apod.

Rozhodně podle něj tak není vyloučené, že Andrej Babiš znovu vyhraje volby a stane se tak nejdéle sloužícím premiérem. „K tomu bude muset sestavit vládu a alespoň dalšího půldruhého roku ji vést – Václav Klaus byl premiérem pět a půl roku. Není vyloučené, že této mety dosáhne. Jen bych byl opatrný v předpokladu, že úspěšnost se měří počtem let ve funkci,“ podtýká Balík.

Nicméně už nyní je prý Babišův politický odkaz až neuvěřitelný. „Komunistická a udavačská minulost nejsou s odstupem několika desetiletí dehonestující. Šikovný marketing a situování se do obyčejného ‚pána z lidu‘ může být úspěšné i u bezcitného miliardáře; že závist a nenávist, které vyvolává vůči jiným společenským skupinám, mohou šikovně překrýt jeho vlastní minulost i současnost,“ dodává s tím, že je dobré počkat si na skutečný výsledek voleb a nevycházet z podivných průzkumů veřejného mínění, z nichž valná část se stejně s volebními výsledky většinou dramaticky rozchází.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gajdůšková ohromila Xavera: ČT musíme udržet, chtějí-li lidé informace a demokracii

18:47 Gajdůšková ohromila Xavera: ČT musíme udržet, chtějí-li lidé informace a demokracii

Ke Zlínskému kraji patří Tomáš Baťa, ke kandidátkám zlínské ČSSD zase Alena Gajdůšková. Matadorka če…