Colloredo-Mansfeldová se opět může soudit se státem o zámek Opočno

22. 10. 2014 13:12

Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou dnes povolil obnovu řízení v dlouholetém sporu o zámek Opočno, o který usiluje dědička původních majitelů Kristina Colloredo-Mansfeldová.

Colloredo-Mansfeldová se opět může soudit se státem o zámek Opočno
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Soudy v Rychnově, Hradci Králové i Nejvyšší soud obnovu řízení dříve zamítly, ale Ústavní soud letos v březnu Colloredo-Mansfeldovou podané stížnosti vyhověl. Dědička se obnovy řízení domáhala na základě údajně nového důkazu, který nemohla uplatnit v původním řízení. Výpis z Almanachu židovské šlechty z roku 1913 podle ní dokazoval, že její babička byla židovského původu a že konfiskace majetku nacisty v roce 1942 měla nejen politické, ale také rasové pozadí.

Verdikt se opírá o rozhodnutí ÚS

„Obnova řízení byla povolena, protože Ústavní soud dospěl k závěru, že listiny předložené žalobkyní by mohly přivodit pro žalobkyni příznivější rozhodnutí ve věci,“ řekl soudce Ondřej Rott. Podle něj rychnovský soud dosud nenařídil další jednání ve sporu o opočenský zámek, proti dnešnímu rozhodnutí o obnově řízení je přípustné odvolání. Podle Rotta hlavní líčení začne nejdříve na jaře příštího roku.

Právní zástupce žalobkyně Tomáš Nahodil dnes novinářům řekl, že nové důkazy prokazují skutečnosti, kterého jeho klientce pomohou obnovit pravomocně rozhodnutou věc ohledně opočenského zámku. „Konkrétně prokazujeme povědomost okupačních orgánů o částečně židovském původu mojí klientky, respektivě jejího otce,“ řekl Nahodil.

Naopak právní zástupce Národního památkového ústavu Miloš Hošek dnes navrhl, aby soud obnovu řízení zamítl. „Z našeho pohledu důvody pro obnovu řízení nebyly, ale bohužel Ústavní soud rozhodl tak, že ty důvody jsou, a zdejší soud neměl na výběr,“ řekl Hošek.

Zámek patří mezi nejnavštěvovanější památky v Královéhradeckém kraji

Opočenský zámek patří i přes dlouholeté spory mezi nejvíce navštěvované památky v Královéhradeckém kraji, pokračující soudy však komplikují některé plány na opravy této památky. „Vzhledem k tomu, že na jaře bylo vydané rozhodnutí Ústavního soudu v této věci, tak zámek Opočno přišel o část finančních prostředků, kterou měl na údržbu,“ řekl kastelán zámku Josef Jirák. Podle něj se jednalo o peníze na údržbu dvora a jízdárny ve výši 8,5 milionu korun, jejichž uvolnění ministerstvo pozastavilo. Bylo možné dofinancovat pouze projekční práce.

Soudní pře zhatily rekonstrukci zámeckého letohrádku

Správa zámku připravovala také rekonstrukci zámeckého letohrádku. „Je vydané stavební povolení, nicméně jsme přišli o možnost účastnit se soutěže o peníze z norských fondů, protože v rámci udržitelnosti projektu jsme museli prokázat, že během dalších pěti let nebude změněn vlastník objektu, což vzhledem k soudním procesům prokázat nemůžeme,“ řekl Jirák. Letos zámek dosud navštívilo zhruba 55 000 lidí, což je o zhruba 20 procent více než v minulém roce.

Zámek zabavený nacisty převzal po skončení války stát na základě Benešových dekretů. Rodina po roce 1948 emigrovala. Colloredo-Mansfeldová se vydání zámku domáhá od roku 1991 a celý areál se dokonce na čas dostal do jejího vlastnictví. Ústavní soud ale poté vrátil spor na začátek a soudy nakonec přiřkly zámek opět státu.

Zámek v Opočně na Rychnovsku vybudovali na místě středověkého hradu Trčkové z Lípy. Posledním rodovým vlastníkem byl Adam Erdman Trčka, který byl v roce 1634 zavražděn společně s Albrechtem z Valdštejna. Poté byly trčkovské majetky zkonfiskovány a Opočno získal důstojník císařské armády Rudolf Colloredo. Colloredové na přelomu 17. a 18. století přestavěli zámek v barokním slohu.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jóóóóóóhóóó, smál se černoch do mobilu, když nahrával, jak kumpáni bijí mladou holku. Co udělali její spolužáci? Radši se podívejte sami

17:10 Jóóóóóóhóóó, smál se černoch do mobilu, když nahrával, jak kumpáni bijí mladou holku. Co udělali její spolužáci? Radši se podívejte sami

Internet poslední týdny zaplavují videa až nepochopitelného násilí. Převažující prvek je na první po…