Soudy v Rychnově, Hradci Králové i Nejvyšší soud obnovu řízení dříve zamítly, ale Ústavní soud letos v březnu Colloredo-Mansfeldovou podané stížnosti vyhověl. Dědička se obnovy řízení domáhala na základě údajně nového důkazu, který nemohla uplatnit v původním řízení. Výpis z Almanachu židovské šlechty z roku 1913 podle ní dokazoval, že její babička byla židovského původu a že konfiskace majetku nacisty v roce 1942 měla nejen politické, ale také rasové pozadí.
Verdikt se opírá o rozhodnutí ÚS
„Obnova řízení byla povolena, protože Ústavní soud dospěl k závěru, že listiny předložené žalobkyní by mohly přivodit pro žalobkyni příznivější rozhodnutí ve věci,“ řekl soudce Ondřej Rott. Podle něj rychnovský soud dosud nenařídil další jednání ve sporu o opočenský zámek, proti dnešnímu rozhodnutí o obnově řízení je přípustné odvolání. Podle Rotta hlavní líčení začne nejdříve na jaře příštího roku.
Právní zástupce žalobkyně Tomáš Nahodil dnes novinářům řekl, že nové důkazy prokazují skutečnosti, kterého jeho klientce pomohou obnovit pravomocně rozhodnutou věc ohledně opočenského zámku. „Konkrétně prokazujeme povědomost okupačních orgánů o částečně židovském původu mojí klientky, respektivě jejího otce,“ řekl Nahodil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk