Covid-19: Rusko, Čína, samé dezinformace, třetina Čechů tomu věří, strašili na ČRo

09.04.2020 13:52

František Vrábel ze společnosti Semantic Visions, s.r.o., hodnotí světovou pandemii koronaviru jako živnou půdu pro ruské a čínské dezinformátory. „Je to sen dezinformátorů, kteří dobře vědí, že strach je nejsilnější a nejstarší emocí člověka. Taky je to ten nejlepší prostředek, jak sunout dezinformace do našich myslí,“ říká Vrábel.

Covid-19: Rusko, Čína, samé dezinformace, třetina Čechů tomu věří, strašili na ČRo
Foto: Jan Rasch
Popisek: František Vrábel
reklama

Vrábel analyzoval šíření dezinformací za poslední měsíc – pochopitelně se jich nejvíce týkalo pandemie covid-19. Nejaktivnější jsou v dezinformační činnosti Rusko a Čína. Zatímco Rusko se prý hlavně snaží vystrašit a zmást, Čína jde jinou cestou.

„Čínský dlouhodobý narativ je o vzájemné ekonomické výhodnosti. Takové to win-win, které je samozřejmě nepravdivé. Teď Čína, ústy mluvčího ministerstva zahraničí, obvinila Spojené státy americké, že stojí za vytvořením viru. Tato informace se teď hodně rozšířila jak v Česku, tak po Evropě. Takže jen Čína je schopná reagovat na vývoj covidu-19. Že je to charitativní velmoc, co teď zachrání Evropu, která se není sama schopna bránit,vysvětluje Vrábel v rozhovoru pro Český rozhlas.

Pandemie je podle Vrábela pro dezinformátory jako dar z nebes. „Společnost je teď v napětí, v tenzi, panuje úzkost nejen z neznámého, ale už i ze skutečného ohrožení. To je sen dezinformátorů, kteří dobře vědí, že strach je nejsilnější a nejstarší emocí člověka. Taky je to ten nejlepší prostředek, jak sunout dezinformace do našich myslí,“ má jasno.

Anketa

Chcete, aby byl Andrej Babiš předsedou vlády i po volbách v roce 2021?

85%
15%
hlasovalo: 33460 lidí

Hlavním cílem šíření ruských fake news je podle něj rozložení našeho demokratického systému. „Ústředním narativem, který Ruská federace používá, je relativizace pravdy. Předkládá tak množství často protichůdných dezinformací, které ale slouží jedinému účelu. Tím je to, aby lidé přestali věřit jakékoli zprávě. Řeknou si, že jak to ve skutečnosti je, vlastně nikdo neví. To je ale nebezpečné. Protože jakmile přestaneme věřit, že nějaké pravdy existují, přestaneme věřit v naše instituce, a pak se nám celý dům demokracie zboří jako domeček z karet,“ varuje Vrábel.

Jako jednu z prvních dezinformací o covidu-19 Vrábel zmiňuje „oficiální zdroj, který patří ruskému ministerstvu obrany TV Zvezda, podle nějž virus unikl z jedné z tajných amerických laboratoří, kterých mají mít USA po celém světě na 400.“ Toho se. podle Vrábela, chytly konspirační weby, které dalších 14 dní informovaly o tom, že virus má sloužit světovým elitám, které se chtějí zbavit starých a nemocných.

Fotogalerie: - Zavřené krámy

Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...
Projděte si s námi pár cedulí na dočasně zavřených...

Jiná dezinformace zase naopak obviňovala Čínu, že jim virus unikl z laboratoře ve Wu-chanu. V Česku pak, podle Vrábela, koronavirus znovu otevřel útoky na EU nebo migranty. „V únoru vyskočil i tradiční narativ proti NATO a USA nebo to, že Česká televize a Český rozhlas hrozbu zveličují a přispívají k panice,“ představil Vrábel další fake news.

Čína, podle analytika, cíleně zamlčovala některé informace, a také proto světoví politici až do března koronavirus podceňovali. „Čínská vláda informace o viru nijak zvlášť nezveličovala, nenafukovala, ale jen proto, aby nevyvolala paniku uvnitř země. Ne proto, že by se nějak výrazně snažila tlumit nebo potlačovat šíření informací. Nicméně dnes se ukazuje, že skutečný rozsah pandemie zamlžovala a tím i zpomalila reakci celého světa,“ má jasno Vrábel.

Dezinformační weby mají, podle Vrábela, dosah na téměř 30 % naší populace, a i proto zhruba třetina Čechů akceptuje politiku Ruska a Číny, i za cenu naší vlastní suverenity. Semantic Visions, s.r.o., sleduje až 4,5 tisíce serverů, ale podle Vrábela se většina fake news tvoří na zhruba dvaceti platformách.

„Dezinformace jsou pak přebírány lidmi a automaty, které je rozšiřují na sociálních sítích. V Česku hraje největší roli Facebook a jeho byznys model, který k dalšímu rozšiřování fake news nahrává. Dezinformace ze své podstaty útočí na emoce. Lidé, kteří jsou exponováni facebookovým algoritmem právě informacemi plnými strachu, mají vyšší sledovanost, a tak Facebook vyšší příjmy,“ dodává Vrábel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se ve sněmovně zcela mimořádně vytočil: Co to tady předvádíte? Takhle oblbovat lidi bych nedokázal

21:31 Babiš se ve sněmovně zcela mimořádně vytočil: Co to tady předvádíte? Takhle oblbovat lidi bych nedokázal

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se dnes při sněmovním jednání pustil do poslanců, kteří kritizují …