Covid dostal obrovský mediální prostor, který nebyl spravedlivý, připustil u Moravce Dušek

02.10.2022 14:37 | Zprávy
autor: mp

Ve druhé hodně Otázek Václava Moravce v ČT se sešli ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Debatovali o opětovném nárůstu covidových případů. Čeká nás další podzimní vlna?

Covid dostal obrovský mediální prostor, který nebyl spravedlivý, připustil u Moravce Dušek
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2

Covid vtrhl do Česka v březnu 2020 a někdejší vláda Andreje Babiše (ANO) si podle dostupných údajů nevedla při zvládání pandemie dobře. V přepočtu celkového počtu úmrtí spojených s covidem na počet obyvatel Česka se naše země ocitla na nelichotivých předních příčkách nárůstu počtu úmrtnosti.

Může se taková situace letos na podzim a v zimě opakovat?

Dušek obavy před příchodem nové vlny částečně mírnil.

„Já nemám rád to slovo vlna, protože ten virus nikdy nezmizel z té populace a dlouho nezmizí. Ale nastupujeme do podzimního období, kdy roste počet respiračních nákaz. Teď aktuálně jsme na nějakých 1300 lidí v nemocnicích, což není malé číslo. Ale já si myslím, že to začne spíš v říjnu, on ten zlom nastává se zlomem počasí. Ale dnes jsme v úplně jiné situaci než před dvěma lety, ta populace už není imunitně naivní. Ale nechte mě teď doříct tu optimistickou predikci. Pokud tady zůstane ta varianta B.A.5 a pokud se nám podaří navýšit počet přeočkovaných v nejstarší a rizikové populaci, tak ta situace může být lepší než v předchozích letech,“ uklidňoval Dušek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Jedno nechápu

Proč je podle vás odpad s větrných elektráren tak velký problém? Větší než třeba z jaderných elektráren. Pro ten se také přeci našlo řešení, a to jde podle mě o mnohem víc nebezpečný odpad. Proč by to nešlo i u těch větrných? Mě třeba větrné elektrárny nepřijdou špatné, ale je pravda, že tu pro ně m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pecková do českého Senátu. Objevila se úvaha: Proč teď a z Německa?

20:46 Pecková do českého Senátu. Objevila se úvaha: Proč teď a z Německa?

Operní pěvkyně Dagmar Pecková čelí po oznámení své kandidatury do Senátu za ODS vlně podpory i ostré…