Covid se nejvíc šíří ve firmách, takže... Opozice jednala s vládou a takto pochodila

23.02.2021 16:44

Opoziční strany si odbyly své tiskové briefingy po jednání s vládou Andreje Babiše. První vystoupili zástupci Pirátů a hnutí STAN. Jako druzí pak představitelé koalice SPOLU. Shodují se na testování ve firmách. Vláda jim prý také přislíbila rychlejší očkování a povinné respirátory. Plus další info o Hamáčkově podezřelé zakázce. Babiš prý z toho radost nemá, ale je podepsáno.

Covid se nejvíc šíří ve firmách, takže... Opozice jednala s vládou a takto pochodila
Foto: Facebookový profil TOP 09
Popisek: Předsedové opozičních politických stran TOP 09, ODS, Pirátů, STAN a lidovců
reklama

„Je nutno konstatovat, že ta situace kolem nás je opravdu velice vážná. My jsme na začátku čtvrté vlny a počet těch skutečně nakažených předstihl všechny předchozí vrcholy pandemie, které jsme zatím v České republice zažili. Je potřeba si také uvědomit, že máme největší počet nakažených na sto tisíc obyvatel na celém světě. Oproti minulému týdnu tady zaznamenáváme exponenciální nárůst. Číslo R se pohybuje někde na 1,2 a ukazuje se, že je skutečně potřeba koordinovaného přístupu k tomu, co se děje,“ začal dramaticky tiskovku předseda hnutí STAN, Vít Rakušan.

Podle Rakušana se koalice Pirátů a jeho hnutí snaží být konstruktivní opozicí, která přichází s vlastními návrhy, které předtím konzultovala s odborníky. „My jsme se dnes pokoušeli vládě v tomto hektickém čase tyto návrhy sdělit,“ dodal. Následně si vzal slovo šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Anketa

Kdo je lepší politik?

70%
hlasovalo: 14237 lidí
„Pro nás bylo asi jedno z nejzásadnějších ujištění, které zaznělo z úst pana ministra Blatného, a totiž, že vláda má dostatečné nástroje k zvládnutí této vlny pandemie. Tam to ujištění zaznělo. Nástroje prý vláda má,“ ujistil sebe i veřejnost Bartoš. I tak koalice připravila jakýsi seznam bodů, které by podle nich a odborné veřejnosti mohly v řešení situace pomoci.

Covid se podle Bartoše šíří nejvíce v práci. „Jedná se o nějakou kancelář nebo office nebo nějaká fabrika. Nemnoho firem, ale jsou takové, vlastně řeší tu situaci na pracovišti nějakým zásadním způsobem, tam si myslím, že pokud bude vláda aktivní, tak ta situace se může výrazně změnit a ten počet nakažených se může snížit, a to šíření se může zpomalit.“ Prohlásil Bartoš s tím, že vláda by měla například umožnit firmám přístup k testovacím sadám a umožnit samotestování.

Po vystoupení „Pirátské koalice“ následovala tiskovka koalice SPOLU. Promluvili zde předsedové všech tří stran. Petr Fiala za ODS, Marian Jurečka za Lidovce a Markéta Pekarová Adamová za TOP 09. Jako první si vzal slovo šéf modrých ptáků Petr Fiala. „Máme za sebou jednání s vládou a všech politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. Na začátek bych měl říct, že je vůbec dobře, že takové jednání probíhá a že snad získává určitou pravidelnost.“

Fiala následně promluvil o tolik diskutovaném pandemickém zákonu. Ze strany opozice jsou dle něj všechny dohody, které provedla s vládou, dodrženy a pandemický zákon by tak měl být přijat bez větších politických kotrmelců. Jediný problém, který zde dle Fialy je, je určitá legislativní chyba, které se mělo dopustit Ministerstvo zdravotnictví a která bude prý napravena Senátem. „Vláda na nás nemůže házet vinu za to, že v tom návrhu jsou legislativní chyby. A legislativní chybu, to snad se mnou budou všichni souhlasit, je potřeba opravit.“

A jaký má Fiala dojem z dnešního jednání s vládou? „Neříká se mi to lehce, ale já po tom minulém týdnu jsem měl pocit, že se někam posouváme a dnes ten pocit tak úplně nemám. My jsme mluvili o spoustě věcí, o očkování, testování, opatřeních, o školách, testování ve firmách. Přicházeli jsme s vlastními návrhy a také jsme kladli otázky a ten můj dojem je takový, že vláda tak úplně přesně neví, co má dělat, jak to bude dělat, v jakém čase to bude dělat, a to si myslím, že je špatná zpráva ve chvíli, kdy všechna čísla ukazují, že čelíme opravdu vážnému problému,“ řekl Fiala. Vláda mu prý nebyla schopna odpovědět ani na to, zda a kdy se budou vracet žáci do škol.

Místo u řečnického pultíku pak zaujala předsedkyně TOP 09 Adamová. „My jsme během toho jednání tlačili na vládu ve třech základních věcech. Jedna je zlepšení očkování, aby každá vakcína, která je v ČR k dispozici, byla co nejdříve využita, protože každé zpoždění znamená ohrožení lidských životů. Vláda ten problém hází hodně na kraje a hejtmany, ale byla přislíbena aspoň větší snaha všechny vakcíny, které máme, rychleji vyočkovat,“ prohlásila. Dalšími zásadními požadavky bylo zrychlení testování ve firmách a zavedení povinnosti nošení účinnější ochrany nosu a úst, tedy FFP2 respirátorů.

Jako poslední si slovo vzal Marian Jurečka z KDU-ČSL. „Chci zmínit, otevřeli jsme opět tu zakázku na nákup testů pro školáky, tady se přiznám, že sem nedoufal v uspokojivé vysvětlení, kromě argumentace, že nás to nebude stát víc než v Rakousku. Zaznamenal jsem, že pan premiér se vyjádřil, že on z toho nadšen není, ale nějakým způsobem ta zakázka bude podepsána,“ informoval Jurečka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

18:34 Podvodník Kroupa. Vrbětice? Nová verze. Zeman jel bomby, budil strach už předem

Prezident Miloš Zeman nadále není přesvědčen, že je jedna verze vyšetřování explozí ve Vrběticích. V…