Covid šíří pětina nakažených! Ostatní skoro ne. Nové zjištění

8. 10. 2020 11:17

Od chvíle, kdy se nemoc covid-19 rozšířila z Číny do celého světa, vědci věnovali pozornost reprodukčnímu číslu R, které říká, kolik dalších lidí nakazí nositel viru. Zdá se však, že existuje ještě důležitější parametr, který u koronaviru není dobré pouštět ze zřetele. Jde o tzv. rozptylové číslo - k.

Covid šíří pětina nakažených! Ostatní skoro ne. Nové zjištění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letné bylo zřízeno volební místo pro občany s pozitivními testy na Covid 19
reklama

Česká republika je dnes smutným premiantem EU v rychlosti, jakou naší populací letí koronavirus. Jen za středu se virem nově nakazilo přes 5300 lidí. Ministr zdravotnictví Roman Prymula už upozornil, že v pátek představí sadu restriktivních opatření, s jejichž pomocí chce šíření nemoci covid-19 zbrzdit.

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Ptáme se od 8.10.2020)

67%
33%
hlasovalo: 42076 lidí

Ukazuje se však, že vedle reprodukčního čísla bude dobré sledovat i rozptylové číslo - k, které napoví, kdy a kde se člověk nejpravděpodobněji nakazí.

Studie ukazují, že koronavirus se chová jinak než klasická chřipka. Rozptylové číslo je u něj odlišné, upozornila Česká televize na svém webu.

Případy z jara tohoto roku z USA či z Jižní Koreje ukazují, že se koronavirus vydatně šíří např. při zpěvu v uzavřených prostorách, třeba v kostele. Jeden člověk - nositel koronaviru - nakazil při zpěvu v kostele přes 50 dalších lidí.

Asi 10 až 20 procent nakažených jsou velkými šiřiteli viru, zatímco ostatní lidé, kteří virus chytí, ho šíří jen málo. A v tom se právě koronavirus liší od šíření chřipky, při kterém superpřenašeči nehrají zdaleka tak velkou roli jako právě u koronaviru.

Koronavirus SARS měl podle studie v časopise Nature hodnotu k ve výši 0,16, MERS asi 0,25 a epidemie španělské chřipky kolem 1,0. To znamená, že u ní mělo šíření skrze clustery mnohem menší vliv než u koronavirů ve 21. století,“ uvedla ČT.

Přesnou hodnotu rozptylového čísla u nejnovějšího typu koronaviru zatím vědci nespočítali, ale zdá se, že tento virus sází právě na superpřenašeče.

„Asi 10 procent nakažených je zodpovědných za 80 procent šíření,“ uvedl pro časopis Science jeden z autorů letní studie mezinárodního vědeckého týmu Adam Kucharski.

Prozatím se zdá, že koronaviru svědčí právě zpěv a déle trvající hovor v nepříliš dobře větraných prostorách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…