Čtenáři se opět škádlili s poslancem Seďou. Téma? Konvoj a základna USA

03.09.2015 17:51

Poslanec za ČSSD Antonín Seďa na svém profilu na Parlamentních listech opět odpovídal na dotazy čtenářů. Tentokrát o kontrole médií, islámském terorismu, o migraci i o teoretické stavbě americké základny na území České republiky.

Čtenáři se opět škádlili s poslancem Seďou. Téma? Konvoj a základna USA
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

Čtenář Martin Ryk se pana Sedi ptal na to, jak se z muslima stane terorista a jestli tomu dokážeme nějakým způsobem zabránit.

„Podle mého názoru je terorismus spojen s radikalizací společnosti a s jistým fundamentalismem,“ odpovídá Seďa a následně připomíná, že i jiní lidé než muslimové se mohou stát teroristy. Například Irská republikánská armáda, baskická separatistická organizace ETA či Rudé brigády. „Radikalizace společnosti, ať již pod tíhou nějakého diktátora omezujícího lidská práva, špatná životní úroveň či náboženský fundamentalismus jsou příčinou terorismu,“ vysvětluje Seďa, který by „byl velmi opatrný, aby paušalizoval“, že jen muslim může být teroristou. Zda tomu lze zabránit neví, je však přesvědčen, že dostatečnou humanitární a ekonomickou pomocí toho dosáhnout lze. „Ukazuje se totiž, že demokratizace společnosti nese s sebou i zvýšení životní úrovně, méně korupce, a tím zlepšení ekonomiky té které země.“

Další čtenář se ptal, zda, když staví další uprchlické středisko, bude na Moravě americká vojenská základna. „Co vy na to? Navrhnete Rochus?“

Seďa odpověděl, že neví, proč čtenář spojuje dvě zdánlivě nesouvisející věci a že park Rochus nebude vojenskou základnou, nýbrž rekreačním prostorem pro veřejnost. „V současné době nevím o žádné aktivitě, která by vedla k budování vojenské základny cizí moci,“ tvrdí Seďa a dodává, že je logické, že s přílivem uprchlíků bude třeba postavit více zařízení schopných je přijmout. Už čistě jen z důvodů zdravotních a bezpečnostntích rizik s nimi spjatých. A také proto, že jsme vázáni mezinárodními dohodami. „Pokud tohle nechápete, pak opravdu nevím. Ale já vím, že to víte,“ píše Seďa, podle kterého čtenář jen opakuje propagandistické nesmysly.

„Souhlasíte se Stropnickým i v tom, že je naše reakce na migraci přehnaná?“ ptá se čtenář František Lebeda.

„Nesouhlasím, jsem totiž přesvědčen, že je zodpovědností státu a jeho vlády, aby zajistila bezpečnost občanů naší země,“ odpovídá Seďa, podle kterého je „velká škoda“ že EU zaspala při přípravách na zvládnutí krize. „Vždy je totiž lepší být připraven než překvapen.“

Čtenář Martin Kramný chtěl rozvést Seďovu úvahu o kontrole mediálního trhu. Podle Sedi totiž některá média „oklešťují demokracii“ a „budují prvky autoritářského režimu“. A Kramný se ptá, co tedy Seďa navrhuje. Cenzuru? Nejhorší podle něj je slepá důvěra lidí v média jako je Blesk.

„V každé zemi na západ od nás existuje regulátor mediálního trhu, který dohlíží na objektivitu, vyváženost a zejména na to, aby nějaká skupina neovládala mediální trh. To opravdu nemá s cenzurou nic společného,“ odpovídá Seďa, podle kterého v současnosti neexistuje instituce, který by média kontrolovala. „Co je psané, to je dané. Našim lidem se nechce moc přemýšlet a shánět informace, zda se vše zakládá na pravdě. Souhlasím s tím, že nejčtenější je Blesk, a je nutno si položit otázku proč,“ myslí Seďa a vysvětluje si to tím, že lidé prostě rádi drbou a pomlouvají. „Ale máte pravdu v tom, že jakákoliv regulace nesmí směřovat k cenzuře či omezování názorové plurality,“ dodává Seďa s tím, že je rád za existenci internetu a sociálních sítí jakožto nezávislých informačních zdrojů, i když ani ty nejsou perfektní. „Tam je zase jediný problém, aby jeho tvůrci vědomě či něvědomě nepodporovali propagandu. A to z jakékoliv strany sporu.“

Čtenáře Jardu Priekala zajímá, proč musí americké konvoje cestovat po českých silnicích a nejezdí vlaky jako za komunistů. „Bylo to rychlejší, levnější, bezpečnější pro obyvatele i vojáky,“ píše Priekala. „Když potřebují najet a spálit naftu, ať zaplatí rekognoskaci ‚válečného území ČR‘.“ Jak tomu bylo mimo jiné i u ruských okupačních vojsk.

„Děkuji za dotaz, ale nechápu váš dotaz,“ odpovídá Seďa a pokračuje, že i on by byl rád, kdyby se konvoje přepravovaly vlakem. „Nicméně si pamatuji, že v době před listopadem 1989 se v rámci různých cvičení přepravovali vojáci po silnicích,“ píše Seďa a uvažuje o Priekalem zmíněných možnostech. Na závěr přiznává, že jen spekuluje. „Důvody proč jedou po silnicích opravdu detailně neznám.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…