Čuba ze Slušovic vzpomíná, jak se za minulého režimu měli důchodci

20.10.2012 10:33

Vše, co se kdysi spojovalo s úspěšným zemědělským družstvem Agrokombinát Slušovice, byl asi pojem zázrak. A tvůrcem této výkladní skříně husákovského režimu byl člověk, jenž se v aktuálních krajských volbách na zlínské kandidátce za Zemanovce dostal z posledního místa do jejího čela. Šestasedmdesátiletý František Čuba je zpátky.

Čuba ze Slušovic vzpomíná, jak se za minulého režimu měli důchodci
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Čuba, někdejší šéf JZD Slušovice

Slušovice. Místo s pověstí, kde všechno funguje. Místo tak výkladní, že do něj přijížděly tisícovky lidí z celé země. Dalo se tam totiž koupit to, co jinde v Československu dostupné nebylo. Prostě tam neexistoval problém, který by nešel vyřešit.

Čuba jako Baťa

František Čuba byl dokonce srovnáván s Tomášem Baťou. „Nám bylo vyčítáno, že používáme Baťovy metody práce. Já tehdy nastudoval, jak Baťa fungoval. A zjistil jsem, že fungujeme jinak. Jeho metod jsme nevyužívali, měli jsme vlastní. Přesto si Bati vážím,“ říká symbol starých časů Čuba pro MF Dnes.

A místní lidé na jeho příznivý přístup k podniku i systému dodnes nezapomněli. „Každý náš důchodce měl nárok na oběd a večeři, navíc měli právo na zájezd a jednou za rok i do zahraničí,“ popisuje příklad fungování tehdejší doby ve Slušovicích.

Lidé podle Čuby tehdy mohli takřka soukromě podnikat. Minulý režim podle něj totiž vytvořil lepší podmínky pro podnikání, než jsou dnes. Nebylo to totiž tak, že někdo komandoval.

Rozhodně Čuba ale netvrdí, že by pro Agrokombinát měli protekci. „Nejvyšším představitelem minulého režimu byl doktor Husák. A pokud jde o nás, tak ten nás neměl rád. Ale nikdy nám neublížil,“ míní Čuba pro MF Dnes.

Co přinese dnes?

Dnes po třiadvaceti letech tento zázrak Československa již nefunguje. Změnilo se mnoho. I ostatní města dostala punc, Slušovice už nejsou jedinečné. Jestli tedy opět ožijí Slušovice, není jisté. Že je ale její hlavní představitel zpátky, už není pochyb.

Díky svého přítele Miloše Zemana se z posledního místa zlínské kandidátky dostal na její čelo. Otázka ale zní, co může Čuba společnosti přinést dnes. Sám tvrdí, že ho zájem voličů překvapil. Nepočítal s tím.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…