DOKUMENT Občan psal Sobotkovi, jak to bude s lithiem. Přečtěte si odpověď od poradce Špidly, kde se hovoří o udělení povolení k těžbě

07.10.2017 19:48

Předseda řádně zaregistrovaného spolku Lidé lidem ing. Oldřich Lukáš se obrátil na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) kvůli národnímu pokladu v podobě lithia. Lukáš má totiž obavy, že tento národní poklad bude rozkraden. Z Úřadu vlády se dokonce dočkal odpovědi. Zaslal mu ji šéf premiérových poradců a sám také bývalý premiér za sociální demokracii Vladimír Špidla.

DOKUMENT Občan psal Sobotkovi, jak to bude s lithiem. Přečtěte si odpověď od poradce Špidly, kde se hovoří o udělení povolení k těžbě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla

„Vážený pane premiére, v souvislosti s odhalením obrovských zásob lithia v Krušných horách dovoluji si zeptat se Vás, co je pravdy na tom, že zásoby už vlastní Karel Janeček a jen čeká na ‚strategického investora‘ (údajně Albright Stonebridge Group patřící ‚balkánské řeznici‘ Madeleine Albright, ev. miliardáře Elona Muska), aby zahájili drancování těchto zásob nepředstavitelné hodnoty. Nevím o tom, že bych já, nebo kdokoliv z tisíců mých přátel (my všichni – občané této země – jsme totiž výlučnými spolumajiteli těchto přírodních zdrojů) dal souhlas k tomu, aby stát v tichosti tento náš majetek odcizil a převedl ho do rukou židozednářských gangů nebo kohokoliv jiného. Nechce se mi věřit, že by se přesto našel někdo s takovou drzostí, že by si troufnul tak gigantický státní majetek (nejméně 3 tisíce miliard korun) lidu této země ukrást,“ napsal rozhořčeně občan premiérovi.

Rád by věděl, zda byl takto český stát skutečně okraden a pokud ano, kdo to dovolil, na základě jakých smluv? Tyto by měly být podle předsedy spolku zveřejněny. Vedle toho také v dopise požaduje, aby bylo o zásobách lithia v Česku vypsáno referendum. Lid by měl rozhodnout o tom, co s tímto národním pokladem bude dál.

„Současně Vás upozorňuji, že ve smyslu platných zákonů vč. samotné Ústavy ČR by realizace takové lumpárny byla nejen trestně stíhatelná, ale stala by se jednoznačně činem kvalifikovatelným jako vlastizrada s následky, které si nejspíš ani neumíte představit!“ psal dál rozezlený občan.

Celý dopis naleznete zde

Pokud by snad premiér na dopis nechtěl odpovědět, pan Oldřich Lukáš hrozí, že svůj pohled na celou věc sdělí úplně každému občanovi i v té nejposlednější vísce a lidé už si prý přeberou, zda šlo o vlastizradu, či ne a zda se tato vláda chovala zločinně, či nikoliv. Občan premiérovi dokonce vyhrožuje, že na něj podá trestní oznámení pro vlastizradu.

„Nicméně stále doufám, že pověsti o výše uvedené události jsou opravdu jen ‚fakem‘ vyrobeným nepochybně ruským specialistou Putinem, jak dozajista již brzy odhalí Vaše Ministerstvo pravdy v součinnosti s tzv. Českou televizí. A že všechno je a hlavně bude úplně jinak! Přesvědčte mě, prosím, že Karel Janeček nevstoupil mezi zlojedy, proti kterým tak bojuje. Dokažte nejen mně, že stále ještě máte morální právo nazývat se premiérem, který hájí zájmy své země a svého lidu, jak mu káže Ústava a premiérský či poslanecký slib,“ směřoval svůj dopis k závěru pan Lukáš.

Peníze, které by mohl stát z lithia získat, by bylo možné dát starým lidem na léky, na posílení policie, armády a tak podobně. Prostě a krátce. Peníze podle autora chybějí v Česku, kam se člověk podívá.

Dopis tohoto znění občan odeslal premiérovi v červnu tohoto roku. A v srpnu se dočkal odpovědi, kterou sepsal šéf poradců premiéra Sobotky Vladimír Špidla. Ten v prvé řadě zdůraznil, že v souvislosti s lithiem je třeba rozlišovat dva zdroje lithia. Jedním z nich jsou haldy po starších těžbách – v zásadě odpad, v němž se dá nalézt i nějaké to lithium. Na získání lithia z tohoto odpadu získal povolení miliardář Karel Janeček. Odhadem se tu nachází asi dva tisíce tun lithia, což je tak malé množství, že se nevyplatí pro navazující zpracovatelskou infrastrukturu.

Jiná situace prý panuje u ložisek lithia na Cínovci pod zemí. Tam se teoreticky může nacházet asi milion tun tohoto kovu. Na průzkum těchto ložisek vydalo Ministerstvo životního prostředí řízené Richardem Brabcem (za hnutí ANO) souhlas australské firmě European Metals Holdings a stalo se tak v souladu se zákonem.

„Dle platné legislativy má ten, kdo investuje finanční prostředky do provedení průzkumu ložiska (v daném příkladě budou náklady na průzkum ložiska cca kolem 1 miliardy korun) přednostní právo na to požádat o povolení k těžbě. V rámci povolení k těžbě však mohou státní orgány stanovit podmínky pro využití daného ložiska, které musí držitel povolení plnit (v opačném případě by mu bylo povolení k těžbě odejmuto),“ odvětil Špidla občanovi s tím, že stát hodlá plně využít prostoru, který nabízejí české zákony.

Špidla v odpovědi sdělil, že firma provádějící průzkum má přednostní právo na žádost o povolení k těžbě. V rámci tohoto povolení pak státní orgány mohou stanovit podmínky, za jakých má těžba probíhat, a tyto podmínky pak musí firma plnit.

Následuje věta: „Současná vláda má v úmyslu tuto možnost plně využít a ještě během svého funkčního období zavázat příslušný orgán státní správy, aby určité podmínky pro těžbu ložiska Cínovec stanovil“. Formulace „plně využít této možnosti“ se vztahovala k předchozí větě, kde se hovořilo o udělení povolení k těžbě.

Vytěžená ruda se stane jeho majetkem, ale státu prý bude odvádět poplatek ve výši deseti procent hodnoty této rudy. Stát může být ještě aktivnější, ale Špidla nechce panu Lukášovi prozradit podrobnosti, aby australské firmě neodkryl karty státu. Zájmy občanů České republiky tedy podle Špidly v žádném případě nejsou přehlíženy, ani ohroženy.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

21:04 Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

Zpěvák a politik Michael Kocáb, o němž bylo v posledních dnech často slyšet především v souvislosti …