Další výbuchy kolem Kúdely: Jsme z toho Východu, občané druhé kategorie... Hráč tmavé pleti věrohodnější než ten bílé pleti

16. 4. 2021 11:20

Dohra ostře sledovaného zápasu Rangers se Slavií, který překryla údajná rasistická vyjádření, vyvolala vlnu dalších emocí. Disciplinární komise UEFA potrestala fotbalového reprezentanta Ondřeje Kúdelu ze Slavie zákazem činnosti na deset zápasů. Ve svém oficiálním prohlášení mu prokázala rasistickou urážku soupeře Glena Kamary. „Zametají s námi jako s béčky, protože béčka jsme,“ komentuje situaci na svém facebooku marketingový expert Martin Jaroš. Někdejší ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý hodnotí takový postup jako nefér, rasismu v podstatě čelí i sám Kúdela.

Další výbuchy kolem Kúdely: Jsme z toho Východu, občané druhé kategorie... Hráč tmavé pleti věrohodnější než ten bílé pleti
Foto: Repro Facebook
Popisek: Marketér Martin Jaroš
reklama

Za následné fyzické napadení Kúdely v útrobách stadionu dostal trest i Kamara, nezahraje si tři zápasy.

„Jsem zaskočen, že disciplinární komise UEFA dospěla k jinému závěru než předtím její inspektor. Podle něj neexistovaly přesvědčivé důkazy pro mé obvinění z rasismu, které nadále odmítám,“ cituje Ondřeje Kúdelu ve svém prohlášení advokátní kancelář Urban & Hejduk, která hráče zastupuje.

Není jasné, na základě čeho přesně vyšetřovatelé Evropské fotbalové unie (UEFA) ke svému rozhodnutí dospěli. Kúdela přiznal nesportovní chování, hrubou a vulgární urážku soupeře, ale rasismus jednoznačně popírá. Ve spolupráci s advokátem zvažuje odvolání.

Rozhodnutí komise UEFA velmi překvapilo markétera Martina Jaroše.Osobně nevěřím, že řekl ‚fucking guy‘, přišlo mi to jako průhledná lež. I tak jsem si myslel, že se to nedá dokázat a že ho teda UEFA nemůže za rasismus potrestat. Ale mýlil jsem se, jsem překvapený,“ píše ve svém facebookovém komentáři.

Poukázal na důležitější věc: Stojí za tím skoro celonárodním povstáním proti UEFA pocit, že jsme „béčka“. „Celou kauzou prostupuje hlavně pocit, že s námi všichni zametají, protože jsme z toho Východu. Že jsme sice jakoby v EU, ale pořád jen ta béčka, občani druhé kategorie,“ myslí si.

Tento pocit neprosakuje jen fotbalem, ale trvale irituje lidi v celé střední a východní Evropě. „Ve skutečnosti nad námi pořád ohrnují nos. Tohle je fundamentální problém, který způsobuje řadu nedorozumění v Bruselu a furt takovou určitou nevraživost našich lidí vůči takzvanému Západu,“ podotýká.

Že nás na Západě pokládají za lidi druhé kategorie sám na vlastní kůži zažil. „Někteří se s tím vůbec netají, jiní jsou zdvořilejší, chovají se velmi korektně, ale po roce či dvou jim přesto ujede poznámka a vy najednou víte, na čem jste. My střední a východní Evropani jsme černoši bílých lidí,“ dodává s tím, že nás mají za lidi ze zaostalých míst s divnou vládou.

Anketa

Souhlasíte s trestem stop na 10 zápasů pro fotbalistu Slavie Kúdelu za údajný rasismus?

3%
95%
hlasovalo: 16225 lidí
Ale my se tomu nemůžeme ani divit, dodává Jaroš jedním dechem. „Naše země opravdu jsou béčkové. Proti severozápadní Evropě prostě furt béčka jsme. Jako země, ne jako jednotlivci! Opravdu je u nás bordel, naše vláda a nejvyšší představitelé opravdu vypadají jak z nějaké Boratovy parodie, věci u nás fungují hůř,“ píše marketér. Nikdo však nemá právo předem shazovat nebo soudit jednotlivého člověka jen za to, že je „odtamtud“. „To je nefér a největší svinstvo na světě,“ dodává.

Často se však sami chováme podobně. „Jestli nás žere, že nás ostatní berou jako béčka, tak bychom se nikdy neměli povyšovat nad jiné a užívat si, že oni jsou céčka a déčka. Je to srandovně vidět už na tom, jak vždycky cizince opravujeme, že my jsme střední Evropa... Abychom náhodou nespadli do jednoho kýble s Východem,“ všímá si.

Inspirací, jak přestat být béčky, hledá u fotbalisty Tomáše Součka, který odešel ze Slavie do West Hamu. Časem si tam všechny podmanil a fanoušci ho zbožňují. A jak to dokázal? Ve své práci byl ještě lepší než místní, a to konzistentně – a také zarytě loajální, naprosto nekompromisně slouží svému klubu a dodržuje jeho pravidla. Tak jednoduché a tak těžké to je,“ zmínil marketingový expert.

Pokud chce Česko přestat být vnímáno jako béčková země, tak to musí chtě nechtě dělat jako Tomáš Souček. „Musíme dělat špičkové věci, musíme se ekonomicky a politicky zvednout. A protože tyhle věci mají velkou setrvačnost, tak to musíme dělat sakra dlouho. Musíme skvěle prosperovat nejméně jednu generaci, aby o nás slyšeli čím dál tím víc dobrých zpráv. Rozhodovat se lépe než oni,“ nastínil, jak by se Česko mohlo dostat do klubu menších zemí, které ale svět „bere“, protože patří do nevyřčené první ligy.

Výhrady k trestům Kúdely za údajnou rasistickou urážku svého protihráče má i Vlastimil Tlustý. Používá se zde „rasismus proti rasismu“. Vysoký trest pro slávistu Kúdelu za údajnou rasistickou urážku podle něj násobně převyšuje tresty za zdokumentovaný likvidační faul na brankáře a nezdokumentované zbabělé fyzické napadení, které provedl údajně slovně napadený fotbalista tmavé pleti.

Pokud nebyla zveřejněna žádná další průkazná fakta a důkazy, mohlo být pro posouzení míry viny a výše trestu dvou hráčů použito jedině posouzení důvěryhodnosti jednoho tvrzení proti druhému tvrzení.

„Z poměru výše trestů vyplývá, že tvrzení západoevropského fotbalisty tmavé pleti bylo shledáno více než dvojnásobně věrohodnější než tvrzení východoevropského fotbalisty světlé pleti. Svou podstatou jsou oba tyto faktory rasistické,“ konstatuje Tlustý.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

21:35 Odtajněné dokumenty! Milan Syruček přináší plnou pravdu ke katastrofě v Černobylu. Hned první zpráva ohromí

Jak to bylo v Černobylu a jaké to má důsledky až dodneška? To pro ParlamentníListy.cz aktuálně připr…