Dalších 38 aktérů protikomunistického odboje získalo ocenění

13.05.2016 18:58

Dalších 38 aktérů třetího odboje získalo dekrety a odznaky účastníkům odboje a odporu proti komunismu. Patřila k nim mimo jiné písničkářka a signatářka Charty 77 Dagmar Vokatá za podporu akcí proti totalitnímu režimu a šíření samizdatu včetně dokumentů Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Většina oceněných dnes přišla odznaky převzít od ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Zprávu přinesla ČTK.

Dalších 38 aktérů protikomunistického odboje získalo ocenění
Foto: The100.ru
Popisek: J. V. Stalin

„Odpor vůči totalitě je jednou z nejvyšších občanských ctností,“ uvedl ministr při slavnostním aktu. Komunističtí pohlaváři měli podle něj zvláštní představu, že člověka osvobodí jeho zotročením a vyhlásili válku vlastnímu národu. „Vždy se ale našli ti, kdo se dokázali vzepřít. Kdysi jste odmítli kompromis se špatností, riziko bylo vaší jedinou jistotou,“ poznamenal.

Posmrtně ocenění dostalo 16 účastníků třetího odboje

Osvědčení dostal například Georg Kebrle za aktivní působení v exilové Československé sociální demokracii a publikační činnost. Kebrle pro své postoje dvakrát Československo opustil, v roce 1968 po vpádu vojsk Varšavské smlouvy dobrovolně, později nuceně na nátlak komunistické tajné policie. Stále žije v Rakousku. Na nynějším režimu mu vadí, že se po roce 1989 nevypořádal s komunistickými zločiny, jak řekl novinářům.

Milan Beránek byl oceněn za podporu při vydávání a rozšiřování nezávislých samizdatových periodik zaměřených na obhajobu lidských práv a svobod. Podobně Zdeněk Kotrlý dostal ocenění za opisování a distribuci samizdatových materiálů a za podíl na založení Demokratické iniciativy. Jednomu z oceněných – Miroslavu Koptovi – bylo přiznáno také postavení válečného veterána.

Posmrtně ocenění dostalo 16 účastníků třetího odboje, mimo jiné za aktivní působení v protikomunistických skupinách, převaděčství nebo spolupráci se zahraničními zpravodajskými službami.

Osvědčení o účasti v odboji a odporu proti komunismu začalo ministerstvo obrany vydávat před více než čtyřmi roky, dosud jej získalo 1072 lidí. Z 4400 žádostí bylo zamítnuto 1911, ve 448 případech bylo správní řízení zastaveno. Přímým účastníkům třetího odboje vyplatilo ministerstvo 62,7 milionu korun a pozůstalým manželkám či manželům 5,9 milionu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

19:20 Drahoš asi přiznal, co nechtěl. Zkušený politik obrátil jeho argumenty proti němu. Volit ze zahraničí poštou? A je jasno

Každému volebnímu hlasování by měl být někdo přítomen kvůli kontrole. Bývalý a zkušený politik ODS V…