Dáma od Babiše se rozplývala v rádiu: Každý, kdo viděl, jak funguje evidence tržeb v Chorvatsku, to začal podporovat

08.04.2015 18:33

Hospodářská komora byla velkým kritikem plánovaného zavedení elektronické evidence tržeb. Když ale její delegace v Chorvatsku viděla, že elektronická evidence tržeb tam skutečně funguje, a to i za situace, kdy je v této zemi výrazně horší pokrytí mobilním internetem, a že nezpůsobuje fronty, začala ji podporovat. V pravidelném diskuzním pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to uvedla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová.

Dáma od Babiše se rozplývala v rádiu: Každý, kdo viděl, jak funguje evidence tržeb v Chorvatsku, to začal podporovat
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Protest před ministerstvem financí

Hornochová také hájila to, že v návrhu zákona, který elektronickou evidenci tržeb zavádí, je zmíněna účtenková loterie. Ta má zákazníky motivovat k tomu, aby si od obchodníků brali účtenky, což by mělo bránit krácení tržeb ze strany podnikatelů.

Na Slovensku účtenková loterie pomohla zlepšit výběr daní

Náměstkyně upozornila, že na Slovensku účtenková loterie spolu s dalšími opatřeními pomohla zlepšit výběr daní. To je také cílem zavedení elektronické evidence tržeb. Ministerstvo financí odhaduje, že se státu nedaří vybrat na daních asi 16 miliard korun. Reálně lze prý z této částky vybrat asi 12 miliard.

Na námitku moderátorky, že exministr financí Jiří Rusnok tvrdí, že budeme rádi, když se podaří vybrat navíc asi jedna miliarda korun, Hornochová argumentovala tím, že se v ČR stává běžnou praxí, že se daně neplatí. Prý za situace, kdy podnikatelé začnou započítávat do svých podnikatelských plánů to, že nebudou platit daně, je to špatné.

Hornochová odmítla námitku kritiků, že elektronická evidence tržeb způsobí to, že stát bude mít o podnikatelích příliš velký přehled. „Pokud finanční správa přijde a o tato data si řekne, musí je od podnikatele dostat už teď,“ argumentovala náměstkyně. Dodala, že není důvod vytvářet paniku, míra bezpečnosti by měla být extrémní.

Chápu, že je třeba najít argumenty, proč nelze EET zavést

Na námitku, že podnikatelé se bojí vysokých nákladů na pořízení nové techniky se zavedením EET související, odpověděla, že chápe, že je třeba najít plno argumentů, proč to nejde. Objektivní data ale prý hovoří o tom, že v Chorvatsku, kde byla EET také zavedena, to funguje. „Jsou to objektivní data. Netvoří se fronty, komunikace je velmi rychlá, přitom pokrytí mobilní sítí v Chorvatsku je mnohem horší,“ uvedla Hornochová a dodala: „Do Chorvatska se vypravila delegace Hospodářské komory, která byla kritikem zavedení EET od počátku. Když viděli, jak to v Chorvatsku funguje, začali to podporovat.“

Zopakovala, že Ministerstvo financí stále počítá se startem EET k 1. lednu 2016. Připustila ale, že zpoždění může nastat buď v důsledku zpomalení přijímání příslušného zákona, nebo z technických důvodů. V první vlně by se do EET měla zapojit restaurační zařízení.

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…