Daně platí jen blbec. Taková je realita, zaznělo v České televizi. Co s tím?

17. 4. 2016 14:32

David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International, byl posledním hostem nedělních Otázek Václava Moravce České televize. Vyjádřil se ke kauze Panama Papers a k českým firmám se skrytými vlastníky. Host nechápe, proč ministr financí Andrej Babiš v tomto směru nedělá víc. Ale nejen on.

Daně platí jen blbec. Taková je realita, zaznělo v České televizi. Co s tím?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ředitel Transparency International ČR David Ondráčka

„Rozhodně se nám nepodařilo efektivně zmenšit prostor pro využívání anonymních akcií,“ přiznal Ondráčka po pěti letech boje nevládní organizace TI proti anonymním akciím. Ukazuje se to ostatně i na novém zákonu o zadávání veřejných zakázek, který předpokládá, že se o státní zakázky nebude moci ucházet firma s anonymními akciemi.

Jenže starostům v podstatě bude muset stačit čestné prohlášení zástupců firem, že u nich anonymní akcie nenajdeme. „Pochybuji, že by nějaký starosta nějakou firmu z výběrového řízení vyřadil a šel s ní do soudního sporu. Faktem je, že založit si firmu v daňovém ráji samo o sobě není trestné. ale podle Ondráčky je zkrátka problém v tom, že nevíme, kdo za takovou formou stojí. Právě proto by měl podle hosta vzniknout kompletní registr konečných vlastníků těchto firem, který by vše projasnil.

I v České republice je přece jasné, že nám skrze tyto firmy utíkají desítky miliard korun ročně na daních. Avšak, pokud má být boj proti daňovým rájům účinný, musí být veden globálně. A pokud s tím svět nic neudělá, veřejné rozpočty budou pořád poloprázné. Budou chybět peníze pro lékaře i učitele a utajení vlastníci budou dál spokojení.

Česká republika v tomto směru je oběť těchto korporátních daňových úniků a měla by udělat vše pro to, aby tento prostor omezila. „Dneska je realita taková, že daně platí jenom blbec,“ konstatoval Ondráčka.

Když už se tu věnovalo tolik energie např. zavedení elektronické evidence tržeb, celá vláda by se stejně intenzivně měla věnovat i omezení anonymních akcií a to nejen slovně, ale i reálnými politickými kroky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

14:00 To bude šok: Karel Gott a rok 1968. Odhaleny dokumenty

V souvislosti s úmrtím Karla Gotta se začalo řešit, jaké měl názory na komunisty a co dělal v době v…