David Rath ve vězení vymyslel, jak ulevit podnikatelům

28.11.2012 10:23

Bývalý hejtman David Rath tento týden sněmovně předložil dvě novely zákonů. První z nich se týká zákona o dani z přidané hodnoty, druhá upravuje daň z příjmu. Současné právní úpravy podle vazebně stíhaného poslance totiž nejvíce zatěžují nízkopříjmové a střední vrstvy, malé a střední podnikatele.

David Rath ve vězení vymyslel, jak ulevit podnikatelům
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Poslanec navrhuje novelu zákona o dani z přidané hodnoty. Chce stanovit základní daňovou sazbu na 20 procent, sníženou sazbu na 14 procent a dále nulovou sazbu daně u vybraného zboží jako chléb, mléko, máslo, maso, ryby, ovoce, zelenina a léky hrazené ze zdravotního pojištění.

„Lidé se již v dnešní době díky hospodářské krizi a sociální politice současné vlády pohybují na hranici životního minima,“ upozorňuje na svém blogu Rath. Za navrhovaným řešením vidí sociální opatření pro nízkopříjmové skupiny lidí a pro vážně nemocné a chronické pacienty.

Zvýšení výdajových paušálů

Druhá Rathem předložená novela zvyšuje výdajové paušály u příjmů z podnikání a upravuje sazbu daně z podnikání. Pro příjmy ze živnosti zvyšuje paušál z 60 na 70 procent. U příjmů z jiného podnikání stanovuje sazbu 70 procent místo stávajících 40 procent a u příjmů z pronájmu majetku zvyšuje sazbu z 30 na 50 procent. „Navrhovaná sazba daně je rozdělena tak, aby úprava podporovala menší a střední podnikatele, kteří jsou pro zdravou ekonomiku nejen České republiky zásadní,“ vysvětluje Rath.

Novela rovněž přináší změny ve výši sazby daně z podnikání. Při základu daně do jednoho milionu korun bude sazba daně pět procent, do 10 milionů 15 procent a do 50 milionů 19 procent. Nejvyšší sazba daně bude ze základu daně nad 50 milionů, a to 25 procent. Podle Ratha návrh předpokládá navýšení finančních prostředků do státního rozpočtu.

Dvojí metr

Vazebně stíhaný poslanec před pár dny narážel i na dvojí metr soudů. Stačí si podle něj prohlédnout noviny z nedávné doby. Můžeme tak najít případ brutální násilníka, u kterého soud neshledal důvody poslat jej do vazby, či případ kosovského Albánce, jenž měl kvůli prodeji drog nastoupit do věznice, jenže kvůli propadlému pasu nebyl přijat. „Jednoho by mohlo napadnout něco o dvojím metru,“ naráží Rath.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…