Dějiny Evropy jsou válka s muslimy. Je proti mně jen pár křiklounů, řekl „vzdělaný, zkušený a národem milovaný prezident“ Miloš Zeman

10.07.2017 11:26

Historie Evropy byla nepřetržitá válka s muslimy. A Srbové to zažili na vlastní kůži už v bitvě na Kosově poli. Bělehradskému deníku Večernje novosti to řekl český prezident Miloš Zeman. Podle jeho slov je v Africe dalších několik milionů lidí připraveno migrovat do Evropy. Srbský deník hned v úvodu napsal, že Zeman je vzdělaný, zkušený a národem milovaný prezident.

Dějiny Evropy jsou válka s muslimy. Je proti mně jen pár křiklounů, řekl „vzdělaný, zkušený a národem milovaný prezident“ Miloš Zeman
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman na návštěvě Srbska
reklama

Rozhovor s českým prezidentem uvedly jedny z nejčtenějších srbských novin následovně. „Miloš Zeman je politik ze staré školy. Politik s velikými znalostmi, vzděláním a ohromnými zkušenosti, který hovoří vždy na rovinu a otevřeně. Světová globalizace se ho nedotkla. V zemi ho nazývají lidový prezident a masy ho milují.  Odmítá ho však pražská intelektuální kavárna,“ píše autor rozhovoru s tím, že to Zemanovi nijak nevadí.

„Ti, kteří ho kritizují, i druzí, kteří ho uctívají, se shodují v jednom – roli prezidenta vykonává na plný výkon s hbitostí neuvěřitelnou u třiasedmdesátiletého muže. Novináře nemá rád a neváží si jich. S médii komunikuje provokativně a často je s nimi na ostří nože. Na žádost našich novin o rozhovor reagoval ochotně a bez váhání,“ napsaly srbské noviny.

Během rozhovoru Miloš Zeman hodnotil své první funkční období. „Základním úkolem nejenom českého prezidenta, ale i všech jiných prezidentů, je hájit národní zájmy své země. Prezidenti menších a středních zemí to mají o něco těžší než prezidenti velmocí, ale z tohoto hlediska jsem se svým prvním funkčním obdobím vcelku spokojen a chtěl bych v tomto úsilí pokračovat i v období druhém,“ řekl.

Anketa

Schvalujete, že Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary pobírá dotace z veřejných rozpočtů?

4%
96%
hlasovalo: 11868 lidí

Nadávky těch, kteří ho nazývají ruským agentem, prý nevnímá. „Jeden z mých přátel, bývalý ministr kultury Pavel Dostál, mi kdysi říkal: Miloši, pamatuj si, že s domovnicí se nediskutuje. A tyto lidi já považuji za takové pomlouvačné typy, které je třeba ignorovat,“ uvedl Zeman.

„Můj vztah k Rusku je dán tím, že Rusko je významný obchodní partner a mým zájmem je podporovat ekonomickou diplomacii a mít dobré vztahy se všemi, podtrhuji všemi, významnými zeměmi. Charles de Gaulle tomu říkal strategie všech azimutů,“ sdělil český prezident srbskému deníku.

Bělehradský novinář Dragan Vujičić se ho ptal dokonce i na českého poslance Jaroslava Foldynu, který před časem obdržel z rukou srbského prezidenta státní vyznamenání. „Považuji Jaroslava Foldynu za svého přítele a jeho práce si vážím,“ odpověděl Miloš Zeman.

Jedním z témat interview byla migrační krize. „Říká se, že v Africe je připraveno migrovat do Evropy minimálně několik milionů lidí. Protože se jedná z větší části o muslimy, jejichž kultura je neslučitelná s evropskou kulturou, nevěřím na schopnost jejich asimilace,“ zopakoval svůj dlouhodobý pevný postoj.

„Mimochodem, když se podíváte na historii Evropy, tak to byla vlastně neustálá válka s muslimy. A myslím si, že právě Srbsko to zažilo mimo jiné i na Kosově poli,“ doplnil prezident Zeman.

Barevné revoluce, které před časem začaly zaplavovat svět, podle něho skončily neúspěchem. „Vnímám je (barevné revoluce, pozn. red.) jako naprostý nesmysl a jako pokus institucí typu Sorosovy univerzity a dalších měnit systém v řadě zemí, tzv. vyvážet demokratické hodnoty. Ale demokracie se neexportuje, demokracie vyrůstá z domácích kořenů. Zatím všechny barevné revoluce, ať už v arabském světě, nebo například na Ukrajině, v Gruzii i jinde, skončily naprostým neúspěchem,“ popisoval.

Barevné revoluce v Česku po svém případném druhém vítězství se však neobává. „Už jsem volby vyhrál minule a zatím se to v České republice nestalo. Musím ale připustit, že bylo několik neúspěšných pokusů, které skončily tím, že se v Praze sešlo několik set křiklounů, a tím všechno skončilo,“ zavzpomínal český prezident.

Závěrem rozhovoru hovořil Miloš Zeman o vztazích s Čínou. „Nová Hedvábná stezka je největším infrastrukturním projektem v moderních dějinách lidstva a odhaduje se, že náklady na tuto investici budou asi dvanáctkrát větší než náklady na Marshallův plán. To podtrhuje význam této investice a pro Českou republiku je samozřejmě důležité zapojit do tohoto projektu české stavební, strojní nebo železniční firmy. Česko i Srbsko mají dobré vztahy s Čínskou lidovou republikou a tím se liší od některých jiných členských zemí Evropské unie, které se snaží Čínu embargovat a neuvědomují si, že Čína je dnes největší světová ekonomika a každé embargo se nakonec obrátí proti nim,“ dodal prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro srbské Večernje novosti.

Fotogalerie: - Zeman v Srbsku

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Srbska
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Srbska
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Srbska
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Srbska
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Srbska
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Srbska

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

13:39 Vy máte vedlejšák v České televizi, rýpal Kováčik do Piráta. A pak nejspíš naštval všechny neziskovky

„Politika v době šílené. Podle čeho se pozná, kdo je vlastně ve vládě a kdo v opozici?“ zahájil deba…