Demokracie přináší i pitomé nápady, zaznělo o Konvičkově show na ČT. Marek Černoch byl zděšen, advokát hrozil přísnými tresty

22.08.2016 23:02

Byl nedělní happening Martina Konvičky namístě v okamžiku, kdy se zahraniční turisté navštěvující Prahu bojí teroristických útoků v jiných městech Evropy? Marek Černoch z Úsvitu varoval, že se mohlo stát něco opravdu zlého, ale Roman Váňa z ČSSD oponoval, že není tak snadné předvídat to dopředu. V demokracii lze občas provádět i opravdu pitomé nápady.

Demokracie přináší i pitomé nápady, zaznělo o Konvičkově show na ČT. Marek Černoch byl zděšen, advokát hrozil přísnými tresty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening s názvem Okupanti obsazují Prahu v souvislosti s výročím vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968
reklama

Politici Roman Váňa (ČSSD), Martin Kupka (ODS) a Marek Černoch (Úsvit) debatovali v pondělních Událostech, komentářích České televize o tom, zda byl nedělní happening Martina Konvičky v současné bezpečnostní situaci příhodný.

„Podle informací, které mám k dispozici, tam nebyl zákonný důvod akci zakázat,“ konstatoval na úvod Váňa. „Spíš si myslím, že měl být ten úředník pochválen, protože přímo na místě akci rychle zakázal, když pochopil, o co jde. Ten nápad se zdál o pravdu dosti pitomý, ale taková je demokracie, umožňuje i realizaci pitomých nápadů. Koneckonců Prahou prošel nedávno průvod, který také možná nebyl úplně namístě,“ doplnil Váňa.

Černoch má za to, že akce rozhodně nebyla namístě, protože na náměstí byly i děti a vyvolaná panika mohla být tak velká, že tam mohl být někdo ušlapán. „Slyšel jsem, že si tam lidé lehali na zem, děti plakaly a bály se. V současné bezpečnostní situaci Evropy to bylo nevhodné,“ zdůrazňoval Černoch. Ani trochu se mu nelíbilo, jak Konvička zesměšňoval skutečné nebezpečí, které nám dnes hrozí.

Petr Kupka konstatoval, že nechce být generálem po bitvě, ale tak či tak šlo o naprosto nevhodné vystoupení, které bylo absolutně za hranou. Varoval také před tím, že tato akce byla pořádána v den výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, a to byla skutečná invaze, která poškodila Československo na desítky let.  

Kupka v této souvislosti také odmítl myšlenku společné evropské armády, o které na setkání s velvyslanci hovořil premiér Bohuslav Sobotka. Je to další zbytečné zdvojení pravomocí evropského superstátu, o který stojí sociální demokracie. Garantem bezpečnosti je pro nás podle Kupky NATO. Černoch dal Kupkovi jednoznačně za pravdu.

„Mně se zdá, že teď jsou všichni politici hrozně chytří, hlavně paní primátorka. Nikdo z nich tu akci neviděl, ale každý ví, jak to mělo být,“ podivoval se dál Váňa. Akce mu rozhodně přišla nešťastná, ale kdyby byla předem zakázána, tak dnes budou mnozí politici upozorňovat na to, že došlo k porušení práva na svobodu projevu.

Pokud jde o společnou evropskou armádu, podle Váni má tato myšlenka smysl. „Musíme se také připravit na to, že rovněž nebudou přijíždět jen lodičky s otrhanci, ale že také možná budou připlouvat válečné lodě,“ varoval poslanec ČSSD. Kupka s Černochem Váňovu myšlenku znovu důrazně odmítli. Společná armáda by představovala další oslabení suverenity ČR, přitom jsme členy Severoatlantické aliance, do které již dnes nepřispíváme tolik, kolik bychom měli. A už chceme budovat další armádu, podivoval se Kupka.

Je to vážné, upozornil právník

Komentář přidal i advokát Miroslav Krutina. Tohle bylo v daném kontextu velice nebezpečné, a pokud bylo možné dopředu zjistit, že se tam bude střílet, tak bylo namístě akci zakázat. Já jsem do této chvíle nevěděl, že byla předem ohlášena přítomnost maket zbraní, ale pokud tomu tak je, tak akci bylo možné zakázat,“ zdůrazňoval advokát.

„Jsem přesvědčen, že šlo o akci skupiny osob, která kalkulovala s tím, že může dojít k vyvolání paniky, takže bych to kvalifikoval jako obecné ohrožení s poměrně citelnými tresty,“ upozornil právník. Pokud by se na náměstí našel někdo s legálně drženou zbraní, kdo by se v důsledku představení cítil ohrožen a rozhodl by se použít svou zbraň, později by své jednání mohl obhájit, mohl se skutečně cítit ohrožen a bránit se, doplnil k tématu právník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to tady. Zákaz pohybu, zákaz vycházení. Celý den, celou noc

21:23 Je to tady. Zákaz pohybu, zákaz vycházení. Celý den, celou noc

VÍME PRVNÍ ParlamentníListy.cz získaly stanovisko pro jednání vlády k materiálu „o přijetí krizového…