Demokraty čeká noční můra, Trump zase vyhraje, naznačuje Roman Joch

22.12.2019 14:50

Demokraté se jako opoziční síla logicky snaží Donalda Trumpa zbavit prezidentského úřadu. Ředitel Občanského institutu Roman Joch má však za to, že spuštění procesu impeachmentu bude mít za výsledek jen to, že Trump vyhraje i příští prezidentské volby a zůstane prezidentem další čtyři roky.

Demokraty čeká noční můra, Trump zase vyhraje, naznačuje Roman Joch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Joch
reklama

Opoziční demokraté v Kongresu Spojených států spustili proces impeachmentu a chtějí prezidenta Donalda Trumpa zbavit úřadu za to, že zneužil pravomoci svého úřadu a požádal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby tamní orgány věnovaly pozornost vyšetřování syna Joea Bidena, jeho pravděpodobného soka v boji o prezidentský úřad v roce 2020. Pravomoci propůjčené mu úřadem měl Trump použít k vlastnímu prospěchu a dopustit se tak činu, který se neshoduje s morálními kvalitami, které by měl prezident mít.

Ředitel Občanského institutu k tomu v komentáři pro Lidové noviny poznamenal, že Trump sesazen nebude, protože demokraté sice ovládají dolní komoru Kongresu – Sněmovnu reprezentantů, ale neovládají komoru horní – Senát. A bez souhlasu Senátu Trumpa nesesadí.

Místo vítězství, po kterém řada demokratů jistě touží, čeká opozici porážka, a to porážka v podobě dalšího Trumpova prezidentského vítězství v roce 2020 .

Pokud jde o voliče jako celek, dosavadní průběh impeachmentu na ně neměl žádný dopad, nijak jejich názory nezměnil. Ti, kdo byli pro, jsou pro i nyní; a ti, kdo byli proti, jsou proti i nyní. 47 procent pro, 46 procent proti (podle jednoho průzkumu je to už opačně, takže podpora možná klesá), což ale odpovídá stálým preferencím Trumpa: ve volbách získal 46 procent hlasů a Hillary Clintonová 48 procent hlasů. Před demokraty se tak rýsuje noční můra: bude se opakovat rok 2016, demokratický/á kandidát(ka) získá většinu hlasů, ale Trump dostatečný počet hlasů ve většině států, a tak volby vyhraje,“ napsal Roman Joch, jehož komentář se objevil také na serveru Neviditelný pes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

13:55 Milan Kubek se obrátil do kamery ČT: Tvrdý lockdown, jinak hrozí zhroucení i kritické infrastruktury. Lidé začnou bojovat o životy. Umřete i na slepé střevo

Hosty nedělních Otázek Václava Moravce byli pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib, prezident České l…