Démonizace Ruska či Trumpa a velebení USA a Clintonové. Publicista Banáš se dívá na zpravodajství a má jasno

02.10.2016 16:00

Expolitik, spisovatel a publicista Jozef Banáš se na serveru ParlamentníchListů.sk rozhovořil mimo jiné o démonizaci Ruska a velebení USA. Podle něj jde až o úsměvnou situaci. Mluvil také o (ne)konzistentnosti Evropské unie, zavzpomínal na cenzuru za časů socialismu a rýpl si do slovenského předsednictva v Radě EU. „To, že jste předsednická země, má asi stejný význam, jako že na Kilimandžáru mají málo sněhu,“ řekl.

Démonizace Ruska či Trumpa a velebení USA a Clintonové. Publicista Banáš se dívá na zpravodajství a má jasno
Foto: Jozef Hubel
Popisek: Jozef Banáš

Banáš se mimo jiné v rozhovoru zmínil o svém druhém dopise německé kancléřce Angele Merkelové, v němž poukazuje na údajnou cenzuru v médiích. „Slovo cenzura je takový ‚terminus technicus‘, na který jsme si zvykli v socialismu. Výstižnější by možná bylo něco jako ‚selekce informací‘ či ‚zatajování informací‘. A to vysvětlení je velmi jednoduché. Všechna klíčová světová média jsou v rukách několika silných mediálních skupin. Novinář tak logicky píše tak, jak je určena linie média,“ řekl Banáš s tím, že tak to bylo i za komunistů. „Média vlastnila komunistická strana, novináři tak psali o komunistech dobře a naopak o imperialistech zle,“ dodal. Tehdy však podle něj nikdo nehovořil o svobodě tisku a slova jako dnes. On sám však tuto svobodu nevidí. 

„Když sledujete události ve světě a to, jak o nich média informují, je to jasná démonizace jedné strany a velebení té druhé. To je ta manipulace,“ tvrdí také Banáš. Stačí se prý podívat na americkou předvolební kampaň. „Je to čistá démonizace Trumpa a naopak velebení Clintonové. A to proto, neboť média jsou v rukách skupin, jejichž zájmy Clintonová prosazuje. Podívejte se například na to, co se děje ve vztahu Putin a média. Všichni jsou to mocenští politici. Samozřejmě i Putin, vždyť je to první muž světové velmoce. Ale démonizace Ruska na jedné straně a velebení USA a NATO na druhé, to je až úsměvné,“ podotkl Banáš.

Neopomněl ani na manévry v Rusku, za něž byli Rusové kritizováni. „Neskutečné. Rusové dělají vojenské cvičení na vlastním území a navíc jen jako reakci na to, co dělají NATO a USA při jejich hranicích. A to se jim vyčítá. Na druhé straně jsou Spojené státy americké vojensky přítomné ve 155 zemích, a to je v pořádku,“ rozlítil se Banáš. Manipulace podle jeho názoru probíhá už jen ve výběru fotografií. „Putina jsem v našich mainstreamových médiích ještě neviděl usmívajícího se. Clintonová je všude vysmátá a Trumpa ukazují rozzuřeného s vlajícími vlasy. Klasické vymývání mozků, které však na jednoduššího čtenáře či diváka zabírá,“ zmínil.

  • Původní rozhovor ZDE

Závěrem se Banáš vyjádřil k summitu Evropské unie a k stále trvajícímu slovenskému předsednictvu. Podle něj jde o formalitu. „Největší význam ministerských a jiných střetnutí vidím v tom, že se tito lidé setkávají v neformálních formátech. Setkání v Evropské unii na jakékoli úrovni mají klíčový význam v tom, co kdysi řekl Helmut Kohl, že osobní komunikace jak lídrů, tak i občanů je nejlepší nástroj na předcházení konfliktů,“ dodal.

Banáš se také netají pocitem, že západní státy nás bývalé východní státy stále berou jako kategorii B. „Jak si nějaký bezvýznamný lucemburský ministr ani nevím čeho může dovolit vynadat Orbánovi a navrhnout, aby Maďaři vypadli z Evropské unie? Kdo to je? No, ale on je Luxemburčan. Oni nás stále považují za ty, kteří ještě sedí na stromech. Od toho se odvíjí jejich, ale i Merkelové arogance směrem k nám. Tento psychologický moment tu hraje velmi důležitou úlohu,“ zmínil.

„Poláci, Češi, Slováci, Maďaři, Rumuni, Slovinci, Bulhaři, Chorvati a další z bývalého Východu jsou lidé, kteří něčeho dosáhli. Jsou to národy s velkou historií,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

17:04 My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

Do svého pořadu Podtrženo sečteno na XTV si Luboš Xaver Veselý pozval znovu komentátorku Karolinu St…