Demonstrace podruhé. A bude ještě masivnější. Pozvánku má 30 tisíc lidí

21.11.2010 18:28

Demonstrace 17. listopadu odpůrcům koalice ODS a ČSSD na pražském magistrátu nestačila. Nebyla dobře organizovaná, byla moc narychlo. Svůj nesouhlas hodlají dát najevo znovu. A možná daleko hlasitěji.

Demonstrace podruhé. A bude ještě masivnější. Pozvánku má 30 tisíc lidí
reklama

Početné nespokojené reakce ve skupině "Demonstrace proti koalici ODS a ČSSD v Praze" spustily lavinu dalších plánů. Ohledně toho nejbližšího už vznikla na Facebooku událost. Ta zachází dál, už nemobilizuje občany jen k pochodu po ulicích. "Přijďte na ustavující zasedání zastupitelstva ODS-ČSSD v Praze," říká.

Prý ať si koalice konečně reálně uvědomí, že voliči chtěli změnu, ne ty stejné pochybné kmotry. "Poznejte osobně svého kmotra," píše se v jedné z mnoha pozvánek. A jako ilustrační foto slouží informační cedule označující Mariánské náměstí, kde v Praze sídlí magistrát, za Mafiánské náměstí.
Najděte "zrádce" a je vyhráno

Demonstrující plánují svou okázalou akcí přesvědčit tři koaliční zastupitele, aby pro spojení nehlasovali. To by nemuselo být úplně marné, jelikož se koalice opravdu opírá o těsnou většinu tří hlasů a kuloární informace šeptají, že právě tři klíčoví zastupitelé s koalicí nesouhlasí. Rudolf Blažek, kterému nehrozí žádná významná funkce, Ondřej Pecha a Pavel Hurda, všichni z ODS.

Bohužel pro protestující se ale rovněž spekuluje o tom, že koalici výměnou za post v kontrolním výboru podpoří i tři zastupitelé KSČM.

Zrudne koalice?

Ti by v čele výboru rádi viděli Lubomíra Ledla, který má údajně vazby na vlivného podnikatele Tomáše Hrdličku, označovaného za jednoho z kmotrů. Místo by tak či tak připadlo straně v opozici, obecně se ale předpokládalo, že jí bude TOP 09. Šéfem kontrolního výboru by v její režii byl Zdeněk Tůma.

"Nabídli jsme jim místo v radě. Oni ho ale okamžitě odmítli, a navíc tuto nabídku označili za pohrdání vůlí voličů. Nevím tedy, proč by šéfem tohoto výboru měl být automaticky Tůma," řekl deníku E15 zastupitel ODS, který nechtěl být jmenován.

Pět tisíc lidí potáhne na magistrát?

Šance demonstrantů se zdají menší než malé, přesto to protestující hodlají zkusit ve velkém. K události na Facebooku jsou přidány téměř tři tisíce lidí, kteří deklarují, že opravdu dorazí. Další dva a půl tisíce si zatím nejsou jisti, tedy přijdou možná.

"Tato koalice je regulerní podraz, ale nemám pocit, že nějaká demonstrace k něčemu bude," připouští i jeden z protestujících. "Důležité je v dalších volbách nezapomenout, co se stalo."


Související:


Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: par
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zhrozený Hejma: Chceme žít. Přišel nápad obejít EU

21:30 Zhrozený Hejma: Chceme žít. Přišel nápad obejít EU

Zpěvák Ondřej Hejma má svůj pořad HejmaLive na kanálu moderátora Luboše Xavera Veselého. „Probudili …