Demonstrace proti Orbánovi: Do ulic Budapešti vyšlo až sto tisíc lidí

15.04.2018 10:31

V sobotu vyrazily do ulic hlavního města Maďarska Budapešti desítky tisíc lidí. Demonstranti chtěli dát Orbánovi najevo, že sice vyhrál parlamentní volby, ale to ještě neznamená, že si může s Maďarskem dělat, co se mu zlíbí. Organizátoři tvrdí, že se protestů zúčastnilo na sto tisíc Maďarů. Zprávy o protestech přinesla agentura Reuters.

Demonstrace proti Orbánovi: Do ulic Budapešti vyšlo až sto tisíc lidí
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán
reklama

V ulicích Budapešti se v sobotu objevily desítky tisíc demonstrantů. Chtěly dát maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi na srozuměnou, že sice vyhrál volby, ale to ještě neznamená, že si může s Maďarskem dělat, co je mu libo. Především nesmí oslabovat demokratické instituce. Někteří z demonstrantů Orbánovi také vyčítali, že nedosáhl jasného vítězství zcela čistě. V předvolební kampani Orbán sám sebe vykresloval jako ochránce křesťanských hodnot, který je odhodlán je bránit jak proti uprchlíkům mířícím do EU, tak proti Západu, který podle Orbána řečené hodnoty oslabuje.

„Jsme zklamaní. Mnozí z nás jsou zklamaní z výsledků voleb, kterých podle našeho názoru nebylo dosaženo docela čistě,“ sdělila agentuře Reuters šestadvacetiletá slečna Palma, která odmítla uvést své příjmení. Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě dali demonstrantům za pravdu. Předvolební politická soutěž neprobíhala v Maďarsku za zcela rovných podmínek, protože Orbán se svým protiuprchlickým tématem opanoval státní média.

Palma a její přátelé mají za to, že nespravedlivou výhodu Orbánovi poskytl také maďarský volební systém. Palma však vyčinila i opozičním stranám, které se chovají tak uboze, že raději útočí na sebe navzájem, než aby se pokusily dosáhnout nějakého kompromisu a snažily se porazit Orbána.  

Sluší se připomenout, že maďarský premiér Viktor Orbán v nedávných parlamentních volbách obhájil post premiéra i dvoutřetinovou – ústavní – většinu v parlamentu a potřetí za sebou dokázal, že je pro Maďary stále ještě nejpřijatelnějším politikem. Volby vyhrál už potřetí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

4:43 „Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

Češi začínají po mnoha měsících tvrdých zákazů znovu normálně žít, a přestože zahrádky oficiálně otv…