Demonstranti na Václaváku přišli bořit? Babiš vybuchl po slovech Fialy a Pavla: Proč s nimi nemluvíte?!

21.03.2023 22:41 | Ze sítí

Rozčílený šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš jako dlouhodobý obhájce zmrazení platů politiků zveřejnil na Facebooku svůj plat průměrného poslance a vyzval ostatní, ať se svým příjmem veřejnosti také pochlubí. Na mušku si vzal také prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialu (ODFS) pro jeho výroky směrem k lidem, kteří se účastnili akce Česko proti bídě na Václavském náměstí. „Byli tam lidi, kterých si vážím, a nebyli tam nic bořit, je chyba s nimi nemluvit,“ zdůraznil.

Demonstranti na Václaváku přišli bořit? Babiš vybuchl po slovech Fialy a Pavla: Proč s nimi nemluvíte?!
Foto: Facebook
Popisek: Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ve facebookovém videu kritizuje vládu Petra Fialy a prezidenta Petra Pavla

„Tak teď jsem volal do účtárny a zjistil jsem, že za minulý rok jsem měl jako poslanec, který není v žádném výboru a čerpá minimálně náhrady, 1 664 300 hrubého, z toho daně byly 249 645, a měl jsem čistého 1 414 655. Takže průměrný plat 117 888 čistého a 68 582 korun jsou náklady jako poslance Babiše na asistenta a podíl na expertech na klubu,“ vyčísluje Babiš, který po vstupu do politiky posílá všechny finance samoživitelkám. Jako jediný český politik zveřejnil své daňové přiznání od roku 1996 do roku 2016 v rámci vymyšlené aféry s dluhopisy.

Ke stejné transparentnosti vyzývá i své politické kolegy. „Takže by bylo fajn, kdyby všichni řekli, jaký mají ten příjem. Kdyby to takhle zveřejnili všichni poslanci, tak by to mohlo být zajímavé. A to jsem přesvědčen, že jako poslanec čerpám ze všech nejméně,“ uvedl.

Přidal také vzkaz všem, kteří kritizovali, že se mu nelíbí, že poslanci se svými platy mají polévku za patnáct a smažák za 109 korun. „A ti, kteří kritizovali to jídlo. Byl jsem sedm a půl roku ve vládě, stravoval jsem se na Úřadě vlády, vše jsem si platil, zeptejte se ministrů a vedení Sněmovny, jestli si platí obědy. To je zajímavá informace, to je ta solidarita,“ doplnil.

Další video, které Babiš přidal na svůj facebookový profil, věnoval premiéru Fialovi a jeho vyjádření k demonstrantům na Václavském náměstí.

„11. 3. byla na Václavském náměstí demonstrace. Já teď nebudu hodnotit, kdo tam mluvil na pódiu, ale chtěl bych říct, že tam byly tisíce našich voličů, oni mi to psali. Byli tam i majitelé firem, byli tam lidi, kterých já si vážím, a nebyli tam nic bořit,“ zdůraznil opozičník. Že „demonstranti z Václaváku chtějí bořit“, prohlásil po shromáždění prezident Petr Pavel.

Anketa

Je v pořádku hrozit blokádami vládních budov?

94%
5%
hlasovalo: 49216 lidí
Následně se vyjádřil k incidentu, který se po ukončení demonstrace odehrál před Národním muzeem, kde se střetli demonstranti s policií. „Ten incident byl samozřejmě špatně a je potřeba to vyšetřit,“ řekl a zastal se poslankyně Jany Mračkové Vildumetzové (ANO): „Ona sdílela video po tom, co to na Facebooku sdíleli všichni, snad miliony lidí,“ hájil Vildumetzovou, která byla ministrem vnitra Vítem Rakušanem osočena, že šíří „manipulativní video policejního zásahu“.

Babiš dál vysvětluje, proč poslankyně jeho hnutí takto jednala: „Chtěla jenom, aby vláda zareagovala. A je to škoda,“ doplnil.

Fialovi následně vzkázal: „Chtěl bych jenom říct, že pokud panu premiéru Fialovi nestojí ty lidi, kteří přišli demonstrovat – protože platí nejvyšší ceny elektřiny v Evropě, kde máme třetí nejvyšší inflaci, vláda na ně kašle, bere peníze důchodcům, nestará se o ně, úřady práce nefungují – tak to je velká chyba, pane premiére,“ pokračoval expremiér.

Následně cituje slova sociologa o tom, že „demonstrace bychom neměli přejít mlčením“.

Následoval vzkaz pro současnou hlavu státu pro její výroky, že „proruským demonstrantům z Václaváku nemá smysl naslouchat“. „A já se divím panu prezidentovi, že mluví o těchto lidech, že tam přišli něco bořit. Ne, nepřišli. Byli to naši voliči, kteří tam přišli a jsou nespokojeni s touto vládou, a nejen naši voliči, možná tam většinou byli i lidi, kteří nemají zastoupení ve Sněmovně. A pan prezident říkal, že bude prezident všech. Takže bych očekával, že s nimi bude někdo mluvit, když s nimi nemluví ani vláda…,“ uvedl Andrej Babiš.

„Takže vláda nemluví s opozicí a myslím, že je chyba, že ani s těmito lidmi nikdo nemluví a že celá ta demonstrace bohužel skončila tím zbytečným útokem na muzeum, to skutečně dobře nebylo, samozřejmě že média to celé převrátila. Ale o tom, proč tam ti lidé přišli, aby je někdo vyslyšel, o tom samozřejmě se moc nemluví,“ zopakoval závěrem předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

,,Zloděje nepodporovat.” Zaměstnává ji Billa. A asi se budou divit

9:42 ,,Zloděje nepodporovat.” Zaměstnává ji Billa. A asi se budou divit

Co v Polsku pořídíte za 5 000 nebo 6 000 Kč, to v Česku vyjde na 8 000 Kč nebo třeba i 10 000 kč. Če…