Když v roce 1918 vznikalo Československo, pravděpodobně ani jeho prezident T. G. Masaryk nepředpokládal, že přežije jen asi 20 let, a když bude 15. března 1939 definitivně zničeno nacistickými okupačními vojsky, už nikdy se ho nepodaří obnovit v původní podobě, tedy i s Podkarpatskou Rusí, která byla po druhé světové válce předána Sovětskému svazu a Stalinovi.
Podle informací ČTK chtějí tří poslanci, Helena Válková z ANO, komunista Leo Luzar a lidovec Jiří Mihola, připomínat den definitivního zničení Československa občanům. 15. březen chtějí zákonem zařadit mezi významné dny.
„V tento den se dokonala zrada spojenců započatá v Mnichově roku 1938, kdy velmoci Velká Británie, Francie, Německo a Itálie donutily československou vládu přijmout odstoupení území Sudet Německu,“ stojí v důvodové zprávě.
Prof. JUDr. Helena Válková, CSc.
„Po svévolném rozhodnutí Hitlera vojensky obsadit zbytek území Československa a vzniku Slovenského státu se Velká Británie a Francie zmohly pouze na diplomatický protest. Tímto dnem zanikla státnost mladé Československé republiky a vznikl protektorát Čechy a Morava,“ dodávají poslanci. Nový významný den by se oficiálně jmenoval Den zrady, zánik státnosti Československa.
Mgr. Jiří Mihola, Ph.D.
Není přitom bez zajímavosti, že obdobný návrh předložilo také hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, ale vláda Andreje Babiše ho odmítla s tím, že si osudové okamžiky okupace Německem připomínáme např. v květnový Den vítězství nad nacisty.
Tomio Okamura
autor: mp