Desítky tisíc školáků v pátek nechodí do škol. Demonstrují kvůli klimatu. A už dostali výprask: Odevzdejte tenisky, iPady, iPhony...

23.02.2019 18:15 | Zprávy

Desítky tisíc školáků ve světě odmítají každý pátek přijít do školních tříd. Namísto toho demonstrují proti politikům, protože podle nich zavírají oči před klimatickými změnami. Jedny z největších protestů se konají v Německu, informuje přímo z místa dění ve své reportáži zveřejněné na twitterovém účtu Česká televize. Následně na to se rozjela zajímavá diskuse.

Desítky tisíc školáků v pátek nechodí do škol. Demonstrují kvůli klimatu. A už dostali výprask: Odevzdejte tenisky, iPady, iPhony...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace v Německu, ilustrační foto

Organizátorkou těchto protestů v Německu je berlínska gymnazistka Franziska Wesselová, ta místo ve školní třídě pátky tráví na demonstracích. Ty jako takzvané „pátky pro budoucnost“ organizuje hlavně přes sociální sítě. „Chceme politkům ukázat, že potřebujeme lepší ochranu klimatu,“ vysvětluje německá školačka. Berlín je však jen jedno z mnoha měst v Evropě a ve světě, kde mladí demonstrují proti tomu, že politici údajně v bojích proti změnám klimatu prohrávají jejich budoucnost.

Inspirátorkou globálního hnutí se stala šestnáctiletá dívka Greta Thurnbergová. Ta v loňském roce pravidelně každý pátek seděla místo vyučování s transparentem před švédským parlamentem. Argumentovala tím, že – proč chodí do školy, když planetě hrozí katastrofa? „Rodiče mě samozřejmě poslali do školy. Ale neodradí mě od toho, co dělám,“ dodala mladá aktivistka s Aspergerovým syndromem.

Následovníky má již po celém světě a dostala pozvání už i na forum do Davosu. „Těm mocným lidem tady bych chtěla říci, že selhali,“ vzkazuje jasně Greta politikům.

Nyní je za svou aktivitu terčem obdivu, ale i kritiky, té především kvůli zanedbávání výuky, stejně jako její berlínská obdivovatelka Franziska. Tu mrzí, že se jí nepodařilo vedení školy přesvědčit a nejspíše dostane slovní napomenutí. „Jednoduše proto, že každý pátek chybím,“ krčí školačka rameny.

Čast berlínských škol však stávky studentů respektuje. „Na první protest šel náš učitel s námi,“ potvrdil jeden mladík z jedné z nich.

A reagují i politici. Německá kancléřka Agela Merkelová zmínila například protesty školáků v souvislosti s ruskými dezinformačními operacemi. Její mluvčí to však o něco později označil za nedorozumění: „Angažovanost školáků v otázce ochrany prostředí považuje Merkelová za nanejvýš správnou věc.“

V diskusi pod zveřejněnou reportáží se objevily různé názory. Uživatel Jan Švéda po jejím zhlédnutí poznamenal, že je smutné koukat se na to stádo. Opakuje se to podle něj pořád, v drobných obměnách, generace za generací. Za příklad dal Hitlerjugend bojující za čisté Německo, komunistickou mládež poroučející větru a dešti, mládež v roce 1968 bojující proti kapitalismu, v 80. letech proti atomovým zbraním a „dnes proti počasí“.

Připojil se k němu Vilém Vrzal s reakcí, že vymývat dětem mozky je ohavné. Další se podivoval nad tím, že školáci protestují proti klimatickým změnám, které se vyvíjejí tisíce let.

Komentující vystupující jako tlampač univerzál vzkázal dětem, že je to jednou „sežere“. Doporučil jim, ať odevzdají své značkové tenisky, iPady a iPhony, přestanou jíst maso a sladkosti... atd. „Zůstanou ideály, a pak uvidíme, kolik juniorů takovou askezi vydrží,“ doplnil.

„My jsme mládež nová, my jsme Gottwaldova ANEB degenerace Německa v přímém přenosu,“ podotkla LucieLuca. Mládež by dle jejího mínění spíše potřebovala zpohlavkovat za to, že se místo učení flákají, protože běžný člověk prý vyjadřuje své politické přesvědčení až po práci. „Ovšem o politické přesvědčení tu vlastně stejně nejde,“ poznamenala.

Následná reagující napsala o dotyčných školácích: „Úplně blbí asi nebudou, když nezavírají oči před celosvětovými aktuálními tématy. Na rozdíl od starších generací.“ Josef Ťupa si ale nemyslí, že by zrovna v Německu a ve Švédsku změnu klinatu neřešili. Bylo by prý zajímavé vidět jejich aktivity ve volném čase. „Pokud jsou takhle aktivní jen v pátek v poledne, tak to zrovna v zemi s nejradikálnější transformací zdrojů energie vypadá spíš jen jako párty misto školy,“ podotkl.

Protestní hnutí otestuje svou sílu naplno 15. března – demonstrovat se má naráz ve více než padesáti zemích světa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

německé platy

Pokud vás dobře chápu, tak ani Vy nevěříte Fialově slibu, že můžeme mít za 5 let platy jako Němci. Ale tvrdíte, že nám pomůže přijetí Eura. Kdy bysme tedy mohli mít platy jako v Německu? Tvrdíte, že je to z dlouhodobého hlediska, což je dost široký pojem. A pomůže nám Euro nějak v tom, že čím dál ví...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: 4,3 bilionu dolarů ročně stojí proti němu. On jde bojovat za zdraví lidí

11:36 Ivan Hoffman: 4,3 bilionu dolarů ročně stojí proti němu. On jde bojovat za zdraví lidí

POHLED IVANA HOFFMANA V administrativě Donalda Trumpa bude působit i ministr zdravotnictví Robert Ke…