Detektivové od Šlachty platili svědkům proti Rittigovi. Je to prý v pořádku

11.03.2016 13:22

I když nabídli peníze za informace proti Ivo Rittigovi, zákon prý detektivové protimafiánského útvaru neporušili. K takovému rozhodnutí dospěla policejní inspekce, která okolnosti schůzek detektivů s Janou Šádkovou, obžalovanou v kauze související s Ivo Rittigem, prověřovala od loňského podzimu. Informoval o tom server Lidovky.cz.

Detektivové od Šlachty platili svědkům proti Rittigovi. Je to prý v pořádku
Foto: twitter.com
Popisek: Ivo Rittig
reklama

„Šetřením dotazované věci nebyly zjištěny skutečnosti, které by nasvědčovaly spáchání trestného činu příslušníkem bezpečnostního sboru a věc byla uložena,“ řekla serveru bez dalších podrobností mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Server k tomu dodal, že případ se takzvaně ukládá, když vyšetřovatelé nezahájí trestní řízení.

Celý text je ZDE

Šádková pracovala pro účetní společnost Peskim vedenou advokáty lobbisty Ivo Rittiga a pro policisty tak informace od ní mohly být velmi cenné. Detektivové se s ní sešli celkem třikrát – nejdříve jí nabízeli možnost stát se informátorem, za což byli ochotni zaplatit, později pak status spolupracující obviněné, díky čemuž by Šádková mohla počítat s případným výrazně nižším trestem. Šádková pokaždé odmítla.

Obhájce účetní Matzner ale i nadále mluví o možném trestném činu. „Zdůvodnění inspekce by mě rozhodně zajímalo, protože jak to bylo prezentováno s odstupem doby se nedá vyloučit, že k něčemu takovému došlo,“ citoval Matznerova slova server.

Klíčový je prý moment, kdy nabídka peněz padla. Pokud to bylo ještě před sdělením obvinění, potom vyšetřovatelé postupovali podle zákona o policii, jenž umožňuje informátorovi za pomoc při rozkrývání zločinu zaplatit. „Pakliže ale již úkony byly vedeny, policie takto nemohla postupovat. Musela se řídit trestním řádem a ten nic takového nezná,“ uvedl Matzner.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

21:35 „Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnost

ODS se v tomto týdnu finálně dohodla na spojení s KDU-ČSL a TOP 09 do příštích parlamentních voleb. …