Děti z chudých rodin přijdou do škol, když jim dáme obědy zdarma

13.04.2013 9:08

V severočeských školách mají žáci horší výsledky v testech znalostí než děti odjinud z České republiky. Ministerstvo školství chce tyto rozdíly srovnat. Hodlá srovnat financování všech škol a padl také návrh na obědy zdarma pro děti z chudých rodin. Napsal deník MF Dnes.

Děti z chudých rodin přijdou do škol, když jim dáme obědy zdarma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti na přednášce. Ilustrační foto

U maturit a celostátních prověrek základních škol dopadli špatně žáci z Ústeckého, Karlovarského a Libereckého kraje. Jsou na konci žebříčku úspěšnosti.

Rozdíly mezi regiony by nás měly zneklidňovat

Podle odborníků se jedná o vážný problém. Ministr školství Petr Fiala chce proto chudým školám přidávat peníze. „Měly by nás zneklidňovat zvyšující se rozdíly mezi regiony, pokud jde o výsledky žáků a škol v nejrůznějších typech výzkumů,“ myslí si Fiala podle MfD.

Ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Cermat Jiří Zíka upozornil, že z druhé povinné maturitní zkoušky dostalo čtyřku nebo pětku asi třicet procent ústeckých a karlovarských středoškoláků. V Praze to nebylo ani dvacet procent.

Jednou z hlavních příčin je podle ministra Fialy nerovnoměrné rozdělení peněz mezi školami. V jednom kraji je na žáka přiděleno 35 tisíc korun a v jiném 41 tisíc. Právě některé školy ze zmíněných krajů patří mezi nejchudší. Kraje a obce navíc přidělené peníze rozděluje nerovnoměrně. To chce ovšem Fialův resort změnit, platby na dítě by měly být stejné v celé zemi.

Dejme dětem z chudých rodin obědy zdarma

Malé školy by pak dostávaly příspěvek, aby nedošlo k ohrožení jejich fungování. Mohly by tak zaplatit specializované učitele. Dnes v malých školách kantor učí třeba čtyři až pět předmětů v různých ročnících. Na Karlovarsku a Ústecku jsou pak kantoři s nejnižší kvalifikací.

Na severu je také mnoho sociálně vyloučených lokalit. S dětmi z chudých rodin se pak musí pracovat jinak, protože jim rodiče neumějí nebo nechtějí pomáhat s učením. Navíc zde mají žáci velký počet zameškaných hodin. Ondřej Šteffl ze společnosti Scio také navrhl jedno velmi pragmatické řešení: „Dejme dětem ze sociálně slabých rodin obědy zdarma. Přijdou pak do škol.“

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko utáhlo kohouty, nefouká a k tomu Green Deal. Hodně děsivá předzvěst: Každý třetí Čech...

18:45 Rusko utáhlo kohouty, nefouká a k tomu Green Deal. Hodně děsivá předzvěst: Každý třetí Čech...

„Tenhle socialismus nemá chybu!“ Ekonom Kovanda ztrhal hospodářskou politiku Evropské unie. Green De…