Devátý a Hučín. Disidenti, kteří se s tím nepárali

22.09.2019 9:56 | Zprávy

O těch, kteří hnali boj s totalitou až do krajnosti, píše na serveru Aktuálně.cz novinář Jan Gazdík. Zmiňuje tři muže – Ondřeje Stavinohu, Vladimíra Hučína a Stanislava Devátého – trojici mužů zcela odlišného ražení. K 30. výročí pádu komunismu vystupují jako mimořádně tvrdí a odhodlaní bojovníci proti totalitě. Nyní podrobně popisují zážitky ze svého boje, kdy je tajní od Státní bezpečnosti mlátili až do krve či bezvědomí.

Devátý a Hučín. Disidenti, kteří se s tím nepárali
Foto: Miroslav Šindelář
Popisek: Mezi prvními převzal osvědčení z rukou náměstkyně Aleny Netolické Stanislav Devátý

Hučín, Stavinoha i Devátý potvrzují, že svými extrémními či nekompromisními skutky dělí společnost dodnes. Přesně takových bylo třeba v boji s režimem, který lidi jen kvůli jejich touze po svobodě věznil, mlátil, nutil žít v bídě anebo v emigraci. Hučín a Stavinoha jako první bojovali s totalitou trhavinami a palnými zbraněmi, Devátý jako mluvčí Charty 77 či prací ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) musel nakonec utéct před uvězněním do Polska.

Bývalý horník v příbramských uranových dolech Ondřej Stavinoha měl na svědomí výbuch, který otřásl Příbramí. 24. srpna 1978, po němž se přes dva metry vysoká bronzová socha prvního československého komunistického prezidenta Klementa Gottwalda poroučela k zemi. „Dal jsem mu trhavinu mezi nohy a klapnul to. Měl jsem dvanáct vteřin na to, abych zdrhnul,“ popisuje motiv svého riskantního činu a vysvětluje jeho provedení desetiletým výročím okupace Československa armádami Varšavské smlouvy a protestem proti kolaboraci Čechoslováků.

Trestu ale neunikl. Za týden poté si pro Stavinohu přišlo pět tajných v civilu a začali ho otloukat na vyšetřovně. Kvůli záškodnictví mu hrozil trest smrti. Soud nakonec poslal 22letého Stavinohu na 9 let za mříže. V kriminále si vysloužil přezdívku „Gottwald“. Propuštěn byl dva roky před pádem totality v roce 1987. Dnes Stavinoha působí dojmem vyrovnaného a silného muže, kterého nemusí nikdo poučovat o tom, jaká je cena svobody a demokracie.

Své zážitky popisuje i Vladimír Hučín, jehož názory na protikomunistický odboj vyvolávají rozporuplné emoce. „Já svými postoji, za které jsem byl odsouzen, určitě společnost polarizuji, avšak lidský život netrvá zase tak dlouho. A když chcete něco změnit, tak musíte někdy přitlačit na pilu,“ říká dnes.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Věříte Zelenskymu?

Je nebo není podle vás pravda, že některé české firmy dodávají Rusku stroje k výrobě zbraní? Mě na tom zaráží, že pro svá tvrzení nepředložil žádný důkaz a jestli má pravdu, jak to, že on to ví a politici této země ne? A taky, jestli je to pravda, co bude dál? Hrozí něco daným firmám? Ještě by mě za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ty zbraně, kdo je platí? Fiala zatím neřekl.“ Veleba udeřil na slabé místo

8:05 „Ty zbraně, kdo je platí? Fiala zatím neřekl.“ Veleba udeřil na slabé místo

POHLED SELSKÝM ROZUMEM „Čtyřicet procent zemědělských podniků skončilo ve ztrátě a není zřejmé, že b…