Dezinformátoři mají stále navrch, burcoval z ČT bijec trollů Vrabel. Sofistikované falešné zprávy nám zcela ovládnou mysl...

12.4.2022 8:09 odp. | On-line

České tajné služby označují dezinformace za jedny z nejzávažnějších rizik současnosti. Po vyhoštění většiny ruských diplomatů začali Rusové podle BIS využívat tzv. pátou kolonu, která šíří lži a snaží se otočit veřejné mínění proruským směrem. „Pátá kolona jsou užiteční idioti, jsou to lidé z Hradu, prezident Zeman, Nejedlý, který měl v mobilu Putina,“ uvedl v Interview ČT24 datový analytik a odborník na dezinformace František Vrabel. Rusům podle jeho slov jde o rozvrat našeho ústavního systému.

Dezinformátoři mají stále navrch, burcoval z ČT bijec trollů Vrabel. Sofistikované falešné zprávy nám zcela ovládnou mysl...
Foto: Repro: ČT24
Popisek: Odborník na dezinformace František Vrabel přadstavuje nebezpečné dezinformační servery

„Jsme na vrcholu dezinformační války a ten vrchol už běží nějakou dobu,“ uvedl Vrabel, v jaké fázi se v rámci šíření dezinformací Česko v současnosti ocitá. „Rusové proti nám vedou dezinformační válku už dlouhé roky, teprve nyní je to tak viditelné,“ řekl v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajině.

Stále podle něj mají navrch dezinformátoři nad těmi, kteří proti nim bojují. „Dezinformátoři mají bohužel stále navrch, a tím pádem i Rusko,“ doplnil datový analytik.

Varoval, že sofistikované falešné zprávy mohou v budoucnu zcela ovládnout naše mysli. Obává se, že nejsme na dobré cestě tomu zabránit. „Bohužel zde nejsem optimistou, než si veřejnost a politici uvědomí, v čem je zakopán pes a jak nebezpečný problém to je, tak se budeme čím dal víc posouvat na kraj propasti,“ pokračoval Vrabel.

„Zakopaný pes je v tom, že stále převažuje přesvědčení a chápání situace, že bychom měli proti dezinformacím bojovat a že v jádru problému jsou dezinformace.

Ale tak to skutečně není. Opomíjí se její dlouhodobost a to, že Ruská federace proti nám vede dlouhodobé dezinformační úsilí. Pomalu vtahuje do toho falešného a virtuálního světa, který s naším ústavním pořádkem nemá nic společného. Vytahuje naše občany z demokratického světa, mnozí ho začínají chápat a někteří už chápou tento svět jako něco nepřátelského, něco, co by se mělo změnit,“ upozornil expert na dezinformace.

„Patá kolona“, to jsou lidé z Hradu

Ředitel BIS v pondělí uvedl, že dezinformace jsou jedním z nejzávažnějších rizik současnosti.

V čem je toto riziko podle Vrabela tak nebezpečné? „Je to zpoza řízeno Ruskou federací a jejími tajnými službami. Jejich dlouhodobým cílem a těch, kteří to v Česku šíří, ta pátá kolona, to jsou povětšinou užiteční idioti jejich žargonu nebo jsou to bezskrupulózní podnikatelé.

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 83484 lidí
To, o co Rusům jde, je rozvrátit nás ústavní systém, aby se náš demokratický systém rozpadl, je to přímý útok proti naší ústavnosti. A proto lidé, kteří mají ochranu ústavy v popisu práce, jako třeba BIS, proti tomu bojují a upozorňují na to,“ dodal Vrabel.

Věnoval se ještě tzv. ruské páté koloně: „To nejsou lidé, kteří podlehli nějaké dezinformaci. Ne. Oni jsou obětí toho dlouhodobého dezinformačního proudu. Jsou obětí dezinformačního viru, který se vytvořil v tajných laboratořích v Moskvě,“ řekl metaforicky s tím, že tito lidé tomu věří a jsou přesvědčení, že svět je řízen elitou, která se chce zbavit lidí, jako tomu bylo například s covidem. „Oni i věří, že politiku v Americe řídí pedofilní sekta, v níž jsou kanibalové apod.,“ pousmál se Vrabel nad tím, že tito lidé žijí ve zcela jiném světě.

„Rusům se povedlo vytáhnout ty lidi z reálného světa a přeprogramovat tu jejich mysl. Většina lidí páté kolony tomuhle všemu zcela podlehla, jsou toho tak plní, že musejí tyhle informace šířit dál,“ řekl k páté koloně pracující ve prospěch Ruska.

V páté koloně jsou podle něj i lidé z Hradu: „Patří sem nepochybně i politici, kteří jsou ve Sněmovně, a nejenom ti, patří sem především ti, co jsou na Hradě. Prezident Zeman bohužel dlouhodobě pracoval ve prospěch ruské propagandistické mašinerie a té nepřátelské propagandy a dezinformací. A nevěřím tomu, že by to dělal nevědomě,“ zdůraznil.

Věří nyní tomu, že se Zemanův pohled změnil a že to, co nyní říká, když odsuzuje Rusko za agresi na Ukrajině, myslí vážně? „Je to protřelý politik, který se v minulosti neštítil žádné lži ve prospěch cizí mocnosti, pochopil nyní, že by jinak ztratil veškerou úctu, kterou v Česku u svých podporovatelů ještě má. Nechtěl odejít z úřadu jako ten, který ztratil veškerou čest,“ myslí si Vrabel.

Lidé Zemanovi podle něj změnu rétoriky vůči Rusku nevěří: „Ta věc je tak do očí bijící a černobílá, to, že si okolo sebe nechává lidi, kteří dlouhodobě ve prospěch Ruska pracují a nijak to nezakrývají. Nejedlý donedávna míval na svém mobilu válečného zločince Putina. Žil několik let v Rusku a Hrad odmítá sdělit, co tam vlastně dělal. Myslím si, že velká většina občanů změně toho kurzu Hradu a jeho čistotě nevěří,“ doplnil Vrabel.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…